Moderné dieselové autá majú na čistenie výfukových plynov z motora veľa konštrukčných riešení. Patrí medzi ne systém recirkulácie výfukových plynov EGR a rozsiahla inštalácia filtrov pevných častíc DPF. V procese aktívneho používania môže ale takýto filter za určitých podmienok rýchlo zlyhať.

Ako tomu predísť, dať zanesený filter do pôvodného stavu, eliminovať znečistenie ovzdušia a zlepšiť tak výkon motora? To všetko si povieme v našom článku.

Ako DPF filter funguje?

O pohodlie v našom vozidle sa stará veľmi veľa doplnkov. Od kvalitných koberčekov do auta až po spoľahlivý DPF filter. Hlavným cieľom tohto filtračného prvku je zachytiť sadze. Ďalším krokom je dohorenie nahromadených usadenín sadzí takým spôsobom, aby sa minimalizovalo poškodenie životného prostredia.

Zariadenie však nemôže zachytávať škodlivé látky z výfukov a motora neustále a po čase sa zanesie, preto je nutné pôvodné funkcie filtrov tuhých častíc po určitej dobe obnoviť. Existuje na to niekoľko spôsobov a my sa na ne teraz pozrieme.

Vyskúšajte regeneráciu DPF filtra

Ak viete, ako spustiť regeneráciu DPF filtra, môžete sa rýchlemu zaneseniu a výmene zariadenia vyhnúť. Dodatočné spaľovanie sadzí na dieselovom motore sa zapína za rôznych podmienok, ktoré sú individuálne stanovené výrobcom konkrétneho modelu.

Najčastejšie však  musí mať naftový motor pre spustenie pasívnej regenerácie strednú alebo vysokú frekvenciu otáčania kľukového hriadeľa a musí byť v rýchlom pohybe. Počítač potom vydá príkaz na zvýšenie množstva paliva v čase vstrekovania. Výsledkom je zvýšenie teploty výfukových plynov na výstupe, vďaka ktorému sadze potom vyhoria.

Zachrániť vás môže repas

Ak je stroj prevádzkovaný v meste pri nízkych rýchlostiach a krátkych jazdách, potom samočistiaci režim filtrom pevných častíc vznetového motora nie je aktivovaný. Neustála prítomnosť v takýchto podmienkach vedie k rýchlemu upchávaniu filtračného prvku, ktorý sa dá potom už len vymeniť za nový alebo vyčistiť.

Ak sa filter aj napriek regenerácii v aute zanesie a prestane plniť svoje úlohy, oznámi vám to signálne svetlo na palubnej doske. V takomto prípade je potrebná výmena filtra, ktorá je ale často  finančne nákladnou záležitosťou. Dobrým riešením a alternatívou k úplne novému filtru preto môže byť kompletný repas DPF.

Životnosť filtra tuhých znečisťujúcich látok priamo závisí od mnohých faktorov a individuálnych prevádzkových podmienok vozidla. Kriticky upchatá položka sa ale musí vymeniť. Stojí za zmienku, že náklady na kvalitný nový diel sú dosť vysoké, preto sa mnohí snažia dostať filter do pôvodného stavu inak. A pevne veríme, že niekoľko dobrých nápadov sme vám v tomto smere dali aj my. Vyskúšajte ich a uvidíte, že to funguje.

Foto: pixabay.com