V škole za lavicou to mnohých nebaví. Najradšej sa učia osamote a v pohodlí, ktoré im najviac vyhovuje. Aj cudzí jazyk sa dá takto naučiť rýchlo, efektívne a na primeranej úrovni. Ako to docieliť?

Ak chcete vedieť perfektne po anglicky, určite nezostávajte doma medzi štyrmi stenami. Typický príklad samouka cudzieho jazyka je so bezdrôtovými slúchadlami na ušiach a roztvorenými učebnicami po celej izbe. Omyl!

Jazyk je nástrojom komunikácie, preto vyhľadávajte akékoľvek možnosti kontaktu, priamej skúsenosti. Ak nemáte na to, aby ste vycestovali do anglicky hovoriacich krajín, sledujte filmy, využívajte online chat alebo požiadajte vo svojom okolí o pomoc niekoho, kto vie plynulo po anglicky.

Príjemné a kreatívne prostredie

Pri učení sa z kníh nikdy „nezhltnete“ 100 cudzích slovíčok na jedno posedenie. To znamená, že každé nové slovo, respektíve frázu vkladajte do viet, príbehov, vytvorte si svoj vlastný zápisník alebo denník, v ktorom budete mať všetko zaznačené v cudzom jazyku.

Samozrejme, pri samostatnom učení čo najviac čítajte, ale zo začiatku si vyberajte dvojjazyčnú literatúru. Takú, v ktorej máte aj preklad vo vašom materinskom jazyku. Robte tak preto, že v angličtine má jedno slovo aj viac významov, čo vám môže sťažovať pochopenie textu.

Vraví sa, že keď už aj v myšlienkach si prekladáte frázy do cudzieho jazyka, ste na naozaj pokročilej úrovni. Preto angličtinu nevypúšťajte z hlavy ani vo voľnom čase. Zapisujte si každé nové slovíčko a frázu, vyhľadávajte na internete online testy a odoberajte videá len v cudzom jazyku.

To, že si sami vytvárate prostredie na výučbu, neznamená, že nemáte postupovať podľa istého harmonogramu. Učte sa podľa jednotlivých tém, sezón, aby ste si mohli všetko živo ilustrovať.

V lete sa učte frázy o cestovaní a dovolenke, v zime mrknite očkom na zaujímavé vianočné témy. Ak máte možnosť, pomôcky na učenie si vytvárajte sami, v izbe sa obklopujte plagátmi a nápismi so zaujímavými mottami v angličtine.

Foto: pixabay.com