Ryby v našom bežnom jedálničku nemajú príliš veľké zastúpenie. Je to na škodu, pretože nášmu telu dodávajú naozaj pestré zastúpenie cenných vitamínov a minerálov. K takýmto delikatesám rozhodne patrí aj losos. Ako ho najlepšie pripraviť?

Lososie mäso je vraj “chudobné“ na nebezpečné malé kostičky, má výbornú, prenikavú chuť a je nenáročné na pečenie. Môžete si ho naozaj v priebehu niekoľkých minút uvariť, upiecť alebo pripraviť na grile. Postupujte však veľmi opatrne.

Pri každej rybej špecialite upriamte najprv pozornosť na drobné, avšak dotykom citeľné kostičky. Na to používajte špeciálnu pinzetu a ťahajte smerom von. Vyťahovaním do strán alebo otáčaním by ste mäso mohli poškodiť, čo by mu nepridalo ani na kráse, ani na vašom príjemnom zážitku počas jedenia.

Čo s kožou? Na trh?! Ešte predtým, ako si zaumienite dať ju dole, informujte sa o jej cenných vlastnostiach. Tvorí v podstate ochrannú bezpečnú vrstvu medzi pôsobením z panvice a zdravým mäsom. Kožu odporúčame len narezať, strháva sa v prípade, že lososa chcete len uvariť.

Uvariť, upiecť alebo grilovať?

Aj varením, aj pečením si losos ponecháva svoje cenné látky. Pri varení dávajte pozor a nenechávajte ho po celý čas len v čistej vode. Chuť lososieho mäsa potrebujete zvýrazniť a určite aj zmierniť pach (typický rybací). Odporúčanou prísadou je šťava z citróna, za strúčik cesnaku alebo biele víno.

Smaženie na panvici je azda najbežnejšou tepelnou úpravou lososa. Používajte na to panvicu s hlbším, silnejším dnom, aby ste zbytočne nemuseli pridávať olej/maslo. Maslo si rozohrievajte na stredne veľkom plameni a lososa dávajte na panvicu kožou dole. Nesmažte dlhšie než 5 minút. Mäso by si v strede malo zanechať ružové sfarbenie.

Ak sa rozhodnete pripravovať lososa na grile, používajte triesky z voňavého javoru. Triesky majú mierne dymiť, nie horieť, čím by ste mäso prepiekli a nie delikatesne pripravili. Mäso položte na alobal, zakryte pokrievkou a nechajte piecť aspoň 10 minút. Potom skontrolujte, či je už na zjedenie!

Foto: pixabay.com