Dovolenka má byť príležitosťou načerpať novú energiu, odpútať sa od každodenného stresu a len tak v bikinách ležať, plávať a spoznávať iný svet, iný mrav. Letný relax na pláži je predsa balzamom na dušu a telo, nebojte sa odviazať na horúcej party pod holým nebom, aspoň celý jeden týždeň v roku sa neobmedzujte pri odpočinku, no nezabúdajte, že aj dovolenka má určité medze. Tendenčne sa spája s oddychom a zábavou, veď všetci sme len ľudia a naša myseľ nie je studňou bez dna, tak sa s tým jednoducho zmierme.

Seychely

Ale čo by sme to boli za cestovatelia, keby nás naša dovolenková destinácia lákala len horúcou plážou a modrastým morom? Aj počas sladkého ničnerobenia sa zatvárme trochu inteligentne a prejavme záujem o kultúru, tradície, zvyky a zlozvyku typické pre danú lokalitu. Avšak ako sme už spomínali, aj dovolenka má svoje pravidlá a tie neradno porušovať. Svojou rebéliou neuškodíte nikomu iného len sebe. Zvlášť ak ste sa rozhodli pre cestovanie do exotických krajín. Exotika je nielen lákavá, horúca a rôznorodá, ale dokáže veľmi rýchlo zmeniť relax na hrôzu. Destinácie plné vášnivých exotických zážitkov sa rozprestierajú aj v Ázii, aj v Afrike a, samozrejme, nechýbajú ani vo veľkolepej Amerike.

Pred odchodom do exotiky sa treba vyzbrojiť nielen kvalitným zdravotným poistením, ale nemožno zabudnúť ani na očkovanie. Za pozlátkou exotických krajín sa skrýva aj riziko rôznych vírusových, infekčných nákaz. Žiaľ, hygienický štandard v odľahlejšej exotike vo vnútrozemí je porovnateľne nižší než v prímorských letoviskách. Rozhodne pred odchodom do hocktorej exotickej krajiny nepodceňujte očkovanie pred hepatitídou typu A a B, cholerou, záškrtom, tetanom, kliešťovou encefalitídou a veľké nebezpečenstvo predstavuje aj malária. Očkovacia látka na túto nemoc neexistuje, no zadovážte si sieťky proti hmyzu a stráňte sa “pitnej“ vody zvláštneho odtieňa a stravy neznámeho zloženia.

Typické letné nástrahy vám hrozia aj na Seychellách – dovolenkovej destinácii, ktorá znamená luxus a bohatú vyspelosť. Nehľadajte túto ostrovnú republiku prstom na mape, prezradíme vám, že je situovaná v západnej časti Indického oceánu, v blízkosti Madagaskaru a východného pobrežia Afriky. Pozostáva zo 155 ostrovov, pre ktoré je typická a závideniahodná jedna z najvyspelejších politík v ochrane životného prostredia. Nádherná fauna a flóra, tropické rána a nezabudnuteľné noci vás budú sprevádzať počas celej exotickej dovolenky.

Horúca exotika si na vás môže nachystať aj nepríjemný úpalový zážitok, preto počas bláznenia na pláži nezabúdajte na prikrývku hlavy, pravidelný pitný režim, zanedbaním ktorého hrozí dehydratácia organizmu, a ak neodoláte miestnym špecialitám, osviežujúcim nápojom a sladkastej zmrzline, budete sa musieť popasovať aj s črevnými ťažkosťami. Probiotiká a malá cestovná lekárnička si však s takmer každým neduhom rýchlo poradí. Aj dovolenka si vyžaduje pokoj a rozvahu, tak neskáčte alkoholom posilnení do neznámych vôd. Radi by sme vás na našej exotickej dovolenke uvítali aj budúci rok.

Foto: pixmac.sk, Adrian Scottow – flickr