Drevené terasy si vyžadujú určitú starostlivosť a periodickú ochranu pred rôznymi negatívnymi vplyvmi, ktoré ju môžu postupne poškodzovať a časom tak úplne znehodnotiť. Čo najviac škodí terasovým doskám? Dozviete sa v článku.

Nedostatočne odvedená dažďová voda

Voda nie je až tak nebezpečná, ako sa môže zdať. Ak je však terasa zle vyspádovaná alebo do nej ústi odkvapový systém, je pod neustálym tlakom vody (alebo sa tvorí na určitých miestach stojatá voda) a životnosť dreva sa výrazne skracuje.

UV žiarenie

Vaše terasové dosky skutočne trpia v prípade, že nie sú ošetrené proti UV žiareniu. Moderné ochranné nátery vám poskytnú ochranu proti UV žiareniu aj na 3 až 5 rokov. Je jedno, či si vyberiete gél, lak alebo olej.

Hlodavce

Aj hlodavce sa dokážu pekne pustiť do dreva. Buď sa snažia vyhryzať si nory, alebo ich jednoducho chytí hlad. Niekedy dokonca trhajú kúsky dreva (ale aj linolea a iných materiálov) na to, aby si z týchto kúskov postavili hniezdo.

Drevokazné huby

Tie sa môžu najčastejšie vyskytnúť v podobe rôznych plesní, ktoré zase vznikajú vplyvom vlhkosti. Z dreva však dokážu za pol roka spraviť doslova prach. Správne vysušené a ošetrené drevo je zárukou dlhšej životnosti.

Termity a červotoče

U nás termiti nie sú práve rozšírenou hrozbou. Červotoč však dokáže najmä s mladým drevom narobiť veľký neporiadok. Môžete staviť na prípravky, alebo na staré recepty (pribiť na dosky mladé drevo, do ktorého sa červotoč nasťahuje a to následne odstrániť.