Svet sa mení každým dňom a technické riešenia, ktoré boli ešte včera moderné, budú už zajtra znovu zaostávať za najnovšími trendmi. Výnimkou nie sú ani svetelné zdroje. Klasické žiarovky pomaly vymierajú a prenechávajú priestor takým, ktoré využívajú luminiscenčné diódy. LED diódy, takzvané „ledky“, sa v rôznych zariadeniach nachádzajú už v mnohých našich domácnostiach a ich využívanie bude pre nespočetné výhody čoraz častejšie. Používanie usporných LED žiaroviek je už teraz realitou v mnohých domácnostiach.

Najčastejšie používanými sú ultrafialové, infračervené biele alebo rôzne jednofarebné LED diódy. Nájdete ich väčšinou v menších svietidlách a ich najväčšou výhodou je dlhá výdrž a niekoľkonásobná úspora energie v porovnaní s klasickými žiarovkami. Pri priemernej životnosti 50 000 hodín ich môžete pri dennom osemhodinovom používaní využívať až 17 rokov. Niektorí výrobcovia uvádzajú dokonca dvojnásobok tohto čísla! Navyše neobsahujú ťažké kovy a preto sú po spotrebovaní šetrnejšie k životnému prostrediu. Tiež sú odolné voči nárazom a preto už nebudete viac poznať, čo je to rozbitá žiarovka. Ledky sa extrémne rýchlo rozsvecujú a sú vhodné do priestorov, kde je časté zapínanie a vypínanie svetla.

LED žiarovky využívajúce LED diódy sa môžu používať ako klasické v lampách, alebo vo forme bodového osvetlenia, napr. nad barom či kuchynskou linkou. V prípade potreby osvetlenia priestrannejších miestností alebo chodieb dnes klasické „neónky“ nahrádzajú efektívnejšie LED trubice. Oproti ekonomickým žiarivkám sú LED trubice úspornejšie až o polovicu. Na druhej strane majú LED diódy oveľa širšie využitie, ako len presvietenie miestnosti. Čoraz častejšie sa využívajú v exteriéroch – ako napríklad zdroj svetla v cestných semaforoch alebo náhrada brzdových a smerových svetiel v automobiloch.

Rovnako sú ledky dôležitou súčasťou biolámp, ktoré slúžia ako univerzálna zdravotná pomôcka na liečenie rôznych chorôb. Prvé biolampy, využívajúce halogénové žiarovky v kombinácii so zrkadlom, mali mieru polarizácie iba okolo 69% a zasahovali tkanivo v maximálnej hĺbke 1,5 cm. Vysokosvietivé LED diódy v súčasných biolampách majú tieto čísla nepomerne vyššie, pri polarizácii 96% zasahujú až do hĺbky viac ako 4 cm. Napríklad polarizačná liečebná biolampa energie-lampe dosahuje pri polarizácii 95% prienik do tkaniva 4,5 cm, čo je oproti halogénovým žiarovkám nepomerne viac.