V dobe rýchleho technologického vývoja a vo svete inteligentných zariadení považujeme skoro za samozrejmé, že všetky naše príslušenstvá vrátane hodiniek disponujú smart funkciami. Veď kto by nechcel takéhoto skvelého pomocníka, ktorý je stále na ruke a poruke? Smart hodinky nie sú len mimoriadne trendové, ale aj užitočné.

Väčšina inteligentných hodiniek je navrhnutá na to, aby doplňovala mobilný telefón, jeho funkcie a spôsob používania. Tieto 2 zariadenia by teda mali byť prepojené, pri výbere smart hodiniek alebo fitness náramku si teda dajte pozor na to, či daný model je kompatibilný s vaším telefónom. V dnešnej dobe dokážete nájsť už aj také, ktoré dokážu fungovať aj ako samostatné jednotky, nezávisle od smartfónu. Tieto modely ale patria do vyšších rádov.

Výber podľa životného štýlu

Aspekt životného štýlu silno súvisí s výberom podľa funkcionality smart hodiniek. Ich hlavná výhoda je však v prípade každého modelu a pre každého majiteľa rovnaká: šetrenie času. Umožňujú v priebehu pár sekúnd spravovať každodenné povinnosti, prezerať si vykonané aktivity a mať poruke kalendár alebo odpovedať na správy.

Tieto funkcie však ani zďaleka nie sú jediné, ktorými vám smart hodinky uľahčia život. Pokiaľ sa počas výberu tých pre vás pravých ponoríte do analýzy jednotlivých vlastností, je možné, že v tom budete mať nakoniec ešte väčší chaos. Práve preto by ste to mali uchopiť z druhého konca a ujasniť si, čo vy od svojho zariadenia očakávate a potrebujete k zjednodušeniu vašich bežných aktivít. Ak ste napríklad športový maniak, pravdepodobne by vám chýbal dobrý krokomer, sledovanie srdcovej činnosti a tepu a možno aj evidencia kalórií.

Premyslite si teda a potom napíšte, ktoré vlastnosti sú pre vás tie najpodstatnejšie. Zoraďte ich podľa dôležitosti, to vám pri výbere a samotnej kúpe umožní jednoduchšie filtrovať vám vyhovujúce produkty. Medzi tie najzákladnejšie patria nasledovné funkcie:

  • GPS, počasie,
  • prehrávanie hudby,
  • sledovanie a vylepšovanie zdravia (meranie srdcovej frekvencie, pitný režim, príjem kofeínu, načasovanie motivačných správ atď.),
  • zaznamenávanie a zdokonaľovanie si športovej aktivity (krokomer, meranie vzdialenosti, rýchlosti, tepovej frekvencie),
  • zostať v kontakte, evidencia notifikácií, správ, telefonátov,
  • zaznamenávanie a sledovanie každodenných aktivít, kalendár.

Keďže smart hodinky sú dnes už aj módnym doplnkom, je možné, že vám bude záležať aj na dizajne. Niektoré modely, ako napríklad Xiaomi IMILAB KW66 Black, umožňujú meniť vzhľad ciferníka. Spomínané hodinky disponujú navyše aj certifikovanou vodeodolnosťou, výdržou batérie po dobu 30 dní  a pri pohľade na nich vás poteší krásny zaoblený tvar. Nájdete ho v internetovom obchode mistores.sk.

Smart hodinky alebo fitness náramok?

Tieto zariadenia sú veľmi podobné. Fitness náramky aj smart hodinky sa nosia na zápästí, môžu byť aj módnymi doplnkami, majú elektronický displej a rôzne senzory, ktoré merajú fyziologické údaje, ako aj rýchlosť a vzdialenosť. Existuje aj niekoľko rozdielov.

Fitness náramky vynikajú, logicky, v asistovaní pri športových aktivitách. Disponujú rôznymi funkciami, ktoré vám pomôžu sledovať a analyzovať vaše výkony. Fitness náramok Xiaomi Mi Band 5 vás napríklad poteší 11 rôznymi športovými režimami (beh vonku, bežecký pás, jazda na bicykli, chôdza, freestyle posilňovanie, plávanie, eliptické cvičenie, veslovanie, skákanie cez švihadlo, stacionárny bicykel a joga).

Fitness náramky sú zvyčajne oveľa ľahšie a menšie. Vďaka tomu sa pre mnohých môžu javiť ako pohodlnejšie. Táto vlastnosť, podobne ako ich menší rozmer, je pri fyzickej aktivite podstatná, keď sa počíta každý gram a každá zakrytá plocha kože. Sú aj priliehavejšie, takže je menej pravdepodobné, že sa pri pohybe o niečo zachytia.

Zdroj fotiek: freepik.com