V posledných rokoch sa stále viac dostáva do popredia otázka šetrenia. Staré oblečenie triedime a posúvame tým, ktorí ho potrebujú. Zbierame papier, aby sa nerúbali stromy v lesoch. Vznikli miesta na odovzdanie bateriek a batérií, aby sa neničilo životné prostredie. A v neposlednom rade sa snažíme šetriť aj tým, že potraviny nakupujeme rozumne. Uvedomujeme si, že každé triedenie odpadu má blahodárne účinky na našu planétu. Obaly separujeme podľa zloženia. Čo sa dá, kompostujeme.Toto všetko prispieva k celkovému zlepšeniu života.

Ako národ sme na seba hrdí a máme radi aj svojich českých susedov. Vládne medzi nami však priateľské súperenie v každej oblasti. Výnimkou nie je ani oblasť triedenia odpadu, recyklácie a plytvania potravín. Ak berieme do úvahy veľkosť každej krajiny, Slovensko má v tomto smere navrch. Naša krajina je rozlohou, aj počtom obyvateľov menšia. Čo sa dá považovať za výhodu, vyprodukujeme tým predsa aj menej odpadu. Na druhej strane Česi sú viac otvorení a zbehlí v separácií. Dokážu tak eliminovať množstvo odpadu na minimum.

Nezodpovedanou otázkou však stále zostáva kto je v ekologickej likvidácii lepší? Radi by sme napísali, že je to Slovensko. Opak je však pravdou. Slováci vyhadzujú dvakrát toľko potravín ročne ako naši bratia z Českej republiky.  K tomuto dobrému výsledku určite prispelo aj schválenie zákona, ktorý zakazuje českým obchodom vyhadzovať nepredané potraviny. To uvítali najmä potravinové banky a vďaka tomu dokážu zabezpečiť stravu pre ľudí v núdzi. Tí nemusia žobrať na uliciach a to je ďalšia vec, ktorú potichu našim susedom závidíme. Financie na likvidáciu potravín zostávajú v krajine a môžu sa použiť na niečo iné. To je opäť bod k dobru. Nech sa nato pozeráme akokoľvek, výhody triedenia odpadu jednoznačne prevládajú. Pochopili to už aj jednotlivci a združenia  na Slovensku. Preto bojujú každý deň za zelenšiu planétu. V neposlednom rade k tomu prispieva aj Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV).

Foto: Fotky&Foto