Nábytok už dávno nie je výdobytkom len interiérov a čoraz častejšie sa začína objavovať aj mimo obytných priestorov. Nie je výnimkou, že pri rodinných domoch či víkendových chatách sa vo veľkom množstve vyskytujú najmä stoly so stoličkami, no mnohí ich majitelia sa o svoj majetok dôkladne nestarajú a znižujú si ich dĺžku používania.

Je jasné, že v záhradách rodinných domov i horských chatách sa typy nábytkov často opakujú, keďže do prírodného exteriéru nie je potrebné dať nič viac ako len pár lavičiek, stoličiek, stolov, hojdačiek či krbov. Všetok tento nábytok je užitočný pre teplé letné večery či celodenné použitia, keď je vnútro domu už pritesné a počasie láka na príjemný čas strávený na čerstvom vzduchu.

Starostlivosť je prvoradá

V takých prípadoch, kedy si chcete či už posedieť, či pracovať na terase, alebo v záhrade, je očividné, že nebudete vyberať nábytok z vnútra domu a používať ho aj v exteriéry. Práve pre takéto prípady je výhodné mať vo vybavení i nábytok na vonkajšie použitie. Avšak, záhradný nábytok je predsa len tiež nábytok, a teda by nemal byť zo strany svojich majiteľov zanedbávaný, čo sa vo väčšine prípadoch aj, bohužiaľ, stáva. No kto na to nakoniec aj tak najviac doplatí? Peňaženky majiteľov, predsa!

Bežným, no nie každým dodržiavaným krokom pre ochranu svojho nábytku určeného do záhrady, je pravidelné odkladanie. Týmto odkladaním sa nerozumie len zimné uskladnenie v novembri, keď napadne prvý sneh a následné vytiahnutie v polovici marca, kedy je už možné sedieť na zubatom slniečku. Odloženie nábytku znamená uloženie ho do garážových či iných teplotne podobných miestností. Ak je nábytok vyrobený z dreva, je neprípustné mať ho uskladnený v teplých a suchých miestnostiach, nakoľko by mohlo drevo navlhnúť a celý nábytok by tak bol zničený.

Fintou, ktorou môžete ochrániť svoj nábytok ešte väčšmi, je pokrytie jeho povrchu igelitom či niekoľkými plachtami, aby nenavlhol. Tento proces odkladania do uzavretého priestoru by ste mali opakovať vždy, keď nábytok nie je v bezprostrednom používaní, aby sa pôsobením prírody neopotreboval.

Ďalším ochranným „fígľom,“ ktorý môže zachovať váš nábytok, je pravidelné čistenie. Pravdaže, každodenné utieranie od prachu či lístia, by malo byť samozrejmosťou, ktorú urobíte v tom lepšom prípade aj dvakrát do dňa. Utieranie by ste mali praktizovať suchou handrou, no zarytejšie nečistoty je možné očistiť buď prípravkami priamo určenými na drevo, alebo vlažnejšou vodou.

Mali by ste mať na mysli aj minimálne každoročné naolejovanie dreveného záhradného nábytku, ktoré je určené na zabránenie pôsobenia škodcov či slúži ako preventívna ochrana pred popraskanim materiálu. Nemali by ste zabudnúť aj na pravidelné doťahovanie šróbov, ak len nechcete, aby ste vy či vaša návšteva skončili nechtiac na zemi.

Samozrejme, starostlivosť o záhradný nábytok záleží od použitého materiálu, pravidelnosti používania či v neposlednom rade aj jeho kvalite. Predsa len, čím je nábytok kvalitnejší, tým potrebuje aj menej olejových náterov či servisných opráv.