Každá hra na svete (či hazardná alebo nie) má byť zábavou a prinášať potešenie. V momente, keď neprináša nič, ale len berie – musíte spozorovať, že sa niečo deje a položiť si niekoľko otázok.

Príznaky patologického hrania

Problémové (patologické) hráčststvo nemusí závisieť od výšky prehraných súm. Začína nenápadne a postupne sa rozširuje, preto môže byť pre hráča ťažké určiť hranicu, kedy ide o zábavný koníček a kedy začína problém. Predsa len máme niekoľko jasných znakov:

  • Keď sa okolie pýta hráča, čo robí, tak klame. Ak klamete známym, že ste vyhrali veľkú sumu a pritom viete, že to nie je pravda, vtedy už bliká červená kontrolka.
  • Hráč nedokáže prestať, aj keď si racionálne uvedomuje, že by si mal dať minimálne prestávku.
  • Stávky nedokáže hráč pokryť zo svojho príjmu a peniaze si požičiava, nosí predmety do záložne alebo peniaze získava ilegálne.
  • Prehry, ktoré hráč nedokáže pokryť zo svojho príjmu, sa snaží prekryť teoretickými výhrami v budúcnosti – ďalším hraním.
  • Rozpad života, odcudzenie sa od rodiny – to sú jasné príznaky, že sa niečo deje.

Ako tomu čeliť

Predpokladajme, že ste sa ešte nedostali do poslednej fázy, keď môžete skončiť na psychiatri s diagnózou závislosť; predpokladajme, že máte svoj život pod kontrolou, ale nadmerné hranie vás začína škrieť. Čo s tým? Hrajte zodpovedne. Postarajte sa, aby váš život bol naplnený iným zmyslom.

  • Orientuje sa na rodinu. Patologické hranie sa prejavuje narastajúcou osamelosťou, je čas oprášiť vzťahy, kamarátstva (treba sa vyhýbať osobám, ktoré vás zvádzajú k neresti). Ak ste dokázali vynaložiť sumy peňazí na stávky, nemalo by byť problémom vynaložiť peniaze na rodinu – zobrať deti na výlet, na večeru, niečo im kúpiť.
  • Vymažte si z telefónu zbytočné hráčske aplikácie, pomôcť si môžete blokovacím softvérom reklamy.
  • Robte niečo úplne nové. Prestavajte si dennú rutinu, oprášte staré hobby, alebo si vymyslite nové. Ak vás nič nezaujíma – to je len ďalší príznak problémov. Veľa môže pomôcť úprava stravy, úprava času kedy chodíte spávať.
  • Navštevujte podujatia, ktoré vás nezvádzajú na zlé chodníčky. Napríklad futbalové zápasy človeka podvedome ťahajú na stávkovanie. Ak už idete von do krčmy, nechoďte tam, kde sa hrá, nechajte doma veľké bankovky a bankomatové karty. Celkovo sa odporúča obmedziť alkohol, pretože jedna závislosť ide ruka v ruke s inou.
  • Riešte stres. Nadmerné hranie je často výsledkom toho, že sa človek pokúsi vypadnúť zo sveta, ktorý ho stresuje do inej bubliny. Stresovať vás môže práca, toxický človek v okolí, nevyriešené problémy.
  • Duševné cvičenia. Vizualizujte si hru s niečím nepekným, nechutným. Nehanbite sa nahlas povedať, že máte problémy a poradiť sa s iným človekom. Opakujte si, že hranie nevedie k zbohatnutiu, šťastena nie je osoba a vy nie ste perfektný človek, ktorý všetkému rozumie. Môžete si vygoogliť veľké množstvo videí, alebo kúpiť knihy, kde sprvu neškodný koníček dopadol zle.
  • Neverte zvádzadujúcej matematike. Hry môžu mať návratnosť až 97 percent, to neznamená, že môžete prehrať iba 3 percentá z vkladu. Naopak, prehrať môžete všetko – opakovane.
  • Neupierajte sa na myšlienku, že nejaký známy vyhral a teda vyhrať môžete aj vy. Fáza vyhrávania je vždy prvá, prichádza fáza prehrávania a nakoniec fáza zúfalstva.

Foto: Pixabay