Väčšinou si to neuvedomujeme, ale každý deň sme obklopení normami. Určujú náš každodenný život. Keď meníme žiarovky alebo batérie, tlačíme na papier, tankujeme na čerpacej stanici, všetko normálne funguje bez problémov. Za to všetko vďačíme okrem iného štandardom. ISO normám, ktoré môžu byť aj pre váš podnik dobrým spôsobom, ako zaujať zákazníkov či obchodných partnerov.

Čo je to vlastne norma?

ISO 9001 normy jasne hovoria, čo možno od produktu alebo služby očakávať a zároveň špecifikovať, ktoré pravidlá alebo podmienky sa majú alebo musia dodržiavať pri výrobe alebo pri ponuke služieb. Takto normy zabezpečujú kvalitu produktov vo všetkých oblastiach života. Priemyselné stroje podliehajú normám rovnako ako bežné predmety každodennej potreby, akými sú napríklad zubné kefky.

Vďaka tejto štandardizácii sa môžu všetci účastníci trhu spoľahnúť na štandardizovaný produkt fungujúci na zamýšľaný účel. Ak si teda kúpite AA batériu, môžete si byť istí, že sa zmestí do zariadenia, ktoré vyžaduje AA batérie. Alebo, ak požadujete pre zaistenie dlhodobého a dobrého výkonu svojich strojov kvalitné gumové pásy, štandardy by vám to mali garantovať.

Ak ste sa teda rozhodli podnikať a chcete, aby aj vaša firma mohla týmto ocenením disponovať, máme pre vás 4 jednoduché kroky, ako normy získať.

Podáte si žiadosť na získanie certifikácie

Tak, ako to chodí vo väčšine prípadov, aj pre získanie ISO štandardov musíte osloviť odborníka a vyplniť žiadosť. Tá sa následne zasiela konkrétnej certifikačnej autorite, ktorou môže byť TSÜ, a. s. akreditovaný partner.

Na základe tejto žiadosti a všetkých dôležitých údajov v nej sa rozhodne, či ako klient spĺňate podmienky pre audit. Certifikačná spoločnosť vám potom oznámi všetky nasledujúce kroky,  plánované začatie auditu a výber osôb, ktoré ho budú vykonávať.

Podstúpite certifikačný audit

Skladá sa z dvoch častí. Respektíve z dvoch stupňov. Ešte pred samotným začatím auditu ale dostanete vami odsúhlasený plán jeho priebehu.

Prvý stupeň auditu je viac menej informačný. Skúmajú sa v ňom všetky zdokumentované informácie. Napríklad informácie manažérskeho systému, či chápete ako firma požiadavky noriem s ohľadom na všetky kľúčové procesy, a či ste pripravení na druhý stupeň auditu.

V druhom stupni sa, stručne povedané, zhodnocuje, či ste schopní zaviesť a aplikovať manažérsky systém a všetky dôležité informácie z prvého stupňa auditu do praxe.

Počkáte si na vyhodnotenie auditu

O vyhodnotení certifikačného auditu, na základe výsledkov, ktoré sú uvedené v správe auditu, rozhoduje vedúci v úvode spomínanej autority TSÜ, a.s.

Vám, ako klientovi je zaslaná správa z auditu, v ktorej sa dozviete, či vám bol konkrétny certifikát udelený alebo nie. K výsledkom a záverom sa môžete ešte vyjadriť, prípadne uviesť pripomienky.

Ak vám bol certifikát udelený, doba jeho platnosti je tri roky. Recertifikačný audit za účelom predĺženia platnosti normy sa vykonáva pred uplynutím doby platnosti certifikátu, zvyčajne o ďalšie tri roky.

Zdroj obrázka: TierneyMJ/Shutterstock.com