Aj o interiér vozidiel musíme dbať tak, aby sa nestali živnou pôdou pre baktérie, vírusy a plesne. Za volantom trávime neraz aj niekoľko hodín denne. Cestovanie by nám malo byť príjemné, pohodlné. Viete naozaj, či kvalitu vášho šoférovania negatívne neovplyvňuje aj zlý stav klimatizácie?

Najideálnejším obdobím na čistenie klimatizácie je niekoľko týždňov pred letom, teda v čase, keď teploty začínajú prudko stúpať. Aspoň raz skontrolujte kabínový filter aj “mimo sezóny“. Zlým návykom je, že vodiči nezapínajú klimatizáciu v zime. Aby sa nezanášala, mali by ste ju uviesť do činnosti aspoň dvakrát do mesiaca.

Vždy dbajte na to, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou bol nanajvýš 5°C. Nesprávne je, ak vypínate klímu, až keď dôjdete do cieľa. Mala by byť vypnutá už na posledných kilometroch, aby sa jej vnútorná časť usušila a zvýšená vlhkosť zbytočne nepodnecovala množenie baktérií. Pri nedostatočnej dezinfekcii nám hrozia vážne ťažkosti s dýchaním, alergie a nádcha.

Odborníci upozorňujú, že dbať o prehliadku klimatizácie, až keď začína zapáchať a zhoršuje sa jej celková činnosť, je nesprávne. Pri prehliadke by ste mali začať výmenou chladiacej látky a výmenou filtra v kabíne. Ten nás svojimi usadeninami ohrozuje pravdepodobne najviac.

Čím najlepšie dezinfikovať?

Zdôrazňujeme, že v najhoršom prípade si koledujeme aj o vážne astmatické ťažkosti. Prehliadku vám vykonajú servisní technici a čo sa týka samotnej dezinfekcie, veľmi odporúčanou je metóda pomocou ozónu. Je to jeden z najsilnejších dezinfekčných prípravkov, eliminuje škodliviny do hĺbky a z interiéru odstraňuje nepríjemný zápach.

Samostatne môžete uskutočniť dezinfekciu aj účinnými sprejmi, ktoré použijete pri zapnutej klimatizácii na maximálny výkon. Dôležité je nastaviť vnútornú cirkuláciu vzduchu, sprej podľa odporúčaní nastriekať tak, aby účinné látky nezostávali na palubnej doske ale v priestoroch klimatizácie. Výsledok bude po pár minútach viac než citeľný!

Foto: pixabay.com