Cyklistická sezóna je v plnom prúde! Všetci aktívni športovci myslia v tomto období na kvalitnú údržbu a spoľahlivé príslušenstvo pre svoj bicykel. Aj bicyklom treba venovať dostatočnú pozornosť. Vyskytujú sa na cestných, ale aj (necestných) komunikáciách rovnako intenzívne ako aj ďalšie iné dopravné prostriedky. Cyklistika je teda krásnym a zdraviu prospešným športom, no bez bezpečnosti a jednoduchej manipulácie sa nám bude jazdiť o to ťažšie!

Aj na cestách sa potrebujeme trochu občerstviť a zrelaxovať. Radi by ste si odbehli do nákupného centra po zdravý energetický drink? Žiadny problém! V blízkosti obchodov, parkov alebo aj škôl sa určite nájde aspoň jeden stojan na bicykel s ukotvením na zem. Tým ľahšie predídete rôznym mechanickým poškodeniam v porovnaní, že by ste bicykel opreli len tak o stenu. V prípade, že využijete ten najkvalitnejší sortiment moderných stojanov na bicykel, ochránite ho aj pred odcudzením a neželanou krádežou.

Najbežnejší typ stojanov na bicykel pre využitie v exteriéri je s jedno alebo obojstranným ukotvením. V meste bežne nájdete stojany aj pre tri bicykle s maximálnou šírkou pneumatík 60 mm. Sú vyrobené z kvalitných oceľových trubiek a štvorcového profilu. Pevný obojstranný stojan na bicykel by mal byť galvanicky pokovovaný a s vysokou koróznou odolnosťou.

Stojan pre uzamknutie cez rám je ideálnym riešením, ak nebudete vidieť na svoj bicykel počas dlhšej prestávky. Lúčové cyklostojany sú už dnes bežné aj v našich uliciach. Ide o moderné, inovatívne a vhodné pre postavenie väčšieho počtu kôl do priestoru. Okrem týchto exteriérových stojanov na bicykle sú známe aj malé, nastaviteľné s uchytením na zadnej vidlici. Pri zvýšenej nosnosti ich možno použiť aj pre elektrobicykle.

Chráňte si svoj bicykel! Nevhodnou údržbou a vybavením ohrozujete všetkých účastníkov na cestách!

Ako minimalizovať riziko poškodenia v období mimo cyklistickej sezóny? Moderní športovci v tom majú jasno! V zime použijú držiak na bicykel, pomocou ktorého ho jednoducho umiestnia na stenu. So štandardným sklopným držiakom máte postarané o odloženie niekedy až troch bicyklov. Funguje na princípe zavesenia kolies za hornú rámovú trubku na stenu. Bežný rozstup nosných ramien je približne 43 cm.

Len so spoľahlivým cyklopríslušenstvom môžete na cestách pokoriť každú výzvu. Na vzdialené cyklistické chodníky dopravujte bicykel pri maximálnej bezpečnosti. Strešný nosič na bicykle vám tak umožní veľmi pohodlnú manipuláciu a spoľahlivú prepravu. Tým si ušetríte priestor v interiéri vozidla a v neposlednom rade ho ochránite aj pred poškodením a neporiadkom. Pri využívaní strešných nosičov treba myslieť aj na zmeny v jazdných vlastnostiach, a tým aj väčšiu spotrebu paliva. Vášniví športovci však takéto straty nepovažujú za podstatné. Vidia sa už na ďalšej perfektnej cyklotúre!

Foto: pixabay.com