S ochoreniami očí a najmä sietnice bojujú milióny ľudí po celom svete. Ak vás trápi zhoršené videnie a obávate sa poškodenia zraku, čítajte ďalej. Zhrnuli sme totiž pre vás tie najbežnejšie ochorenia sietnice spoločne s varovnými signálmi, ktoré netreba podceňovať.

Sietnica, odborne nazývaná aj retina, tvorí vnútornú vrstvu oka. Ide o tenké a priehľadné tkanivo, ktoré vystiela vnútro očnej gule. V zadnej časti tejto vrstvy sa nachádzajú milióny zmyslových buniek citlivých na svetlo – tyčinky a čapíky. Prednú časť sietnice tvoria pigmentové bunky.

Sietnica  funguje na podobnom princípe ako videopáska v kamere, zachytáva zrakový vnem, ktorý potom odošle optickými nervami do zrakového centra v mozgu. Ten podnet zanalyzuje a vyhodnotí ako obraz. Jednoducho povedané, práve vďaka sietnici človek vidí. Ochorenia sietnice preto netreba brať na ľahkú váhu, prinášajú totiž veľké riziko trvalého poškodenia zraku či úplnú slepotu.

Cukrovka môže spôsobiť vážne problémy so zrakom

Medzi najbežnejšie ochorenia, ktoré postihujú túto významnú časť oka, patrí diabetická retinopatia. Ako je jasné už z názvu, poškodenie sietnice vzniklo následkom cukrovky, častejšie postihuje ľudí trpiacich cukrovkou I. typu ako cukrovkou II. typu. Ide pritom o veľmi zradné ochorenie bez výraznejších prvotných príznakov, ktoré si človek nemusí všimnúť pomerne dlhé obdobie. Bežnými varovnými signálmi je tekutina alebo krvácanie na sietnici, no i malé infarkty.

Pri diabetickej retinopatii dochádza nielen k poškodeniu ciev v sietnici, ale i makuly – miesta najostrejšieho videnia v oku, čoho dôsledkom je rýchla strata zrakovej ostrosti. Liečba priamo súvisí so štádiom ochorenia. Pacient môže podstúpiť laserovú koaguláciu, na zlepšenie ostrosti sa používajú injekcie. V prípade, že ide o pokročilé štádium, je nariadená operácia.

Aké sú príznaky odlúpenia sietnice?

Pomerne bežné je aj odlúpenie či odtrhnutie sietnice. Z anatomického hľadiska sa na sietnici vytvoria malé dierky a trhlinky, cez ktoré sa tekutina dostáva pod sietnicu. Tá ju postupne nadvihuje a v dôsledku nedostatočného príjmu živín a kyslíka dochádza k trvalému poškodeniu spomínaných svetlocitlivých buniek. Ochorenie sa objavuje primárne u osôb v strednom a staršom veku, no vyskytnúť sa môže i u mladých ľudí. Odlúpenie sietnice sa najčastejšie začína miernymi zábleskmi, bežné sú aj mihotajúce sa „mušky“ v zornom poli.

Ako sa doma otestovať?

Ak máte podozrenie na toto ochorenie, otestovať sa môžete aj sami doma. Zahľaďte sa na čisto biely poklad, napríklad na bielu stenu, ak uvidíte množstvo malých bodiek či mušiek, navštívte čo najskôr očného lekára. Za odlúpením sietnice sa môže ukrývať viacero príčin, ako napríklad prechádzajúci úraz oka, vrodený defekt, vyšší vek a v neposlednom rade i dedičnosť. Ak toto ochorenie sietnice trápilo, respektíve trápi vašich rodičov, existuje pomerne veľká šanca, že sa môže vyskytnúť aj u vás. Často sa odlúpenie sietnice vyskytuje aj u ľudí, ktorým už bola diagnostikovaná krátkozrakosť.

Strata ostrosti môže mať viac príčin

S makulou, teda žltou škvrnou, ktorá je centrom najostrejšieho videnia, súvisí aj ďalšie časté ochorenie – vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM). Má dve formy – vlhkú a suchú, druhá spomínaná sa vyskytuje u ľudí v oveľa väčšej miere. Žiaľ, v súčasnosti na ňu neexistuje účinná liečba. V rámci vlhkej formy sa využívajú intravitreálne injekcie do sklovca oka, ktorých cieľom je zlepšenie ostrosti.

Za poklesom či až stratou ostrosti sa môže ukrývať aj hypertenzná retinopatia. Náhle zvýšenie krvného tlaku spôsobuje spazmy ciev a tiež môže viesť k úniku tekutiny až do sietnice. Prvotné príznaky sú minimálne, je preto dôležité dodržiavať pravidelné kontroly očného pozadia u očného lekára. Liečba straty ostrosti spočíva v úprave krvného tlaku do normálnych hodnôt za pomoci liekov.

Liečba ochorenia sietnice

Aby mohol odborník správne nariadiť liečebný postup, je nevyhnutná vstupná a predoperačná prehliadka. Operácia sietnice prebieha priamo na klinike, rátajte, že sa zdržíte zhruba dve hodiny. Operácie sa vykonávajú pod lokálnou anestéziou za pomoci kvapiek, v súčasnosti sa na ochorenia sietnice používajú najčastejšie moderné prístroje riadené počítačom, a to lasery a vitrektomy. Operáciou sa to samozrejme nekončí, pacient musí absolvovať kontrolné vyšetrenia, treba počítať aj s istými obmedzeniami videnia, ktorých rozsah závisí od zdravotných problémov.

Ako si vybrať kliniku?

Výber odborníka je naozaj dôležitý, svoje zdravie preto vložte do rúk iba skutočným profesionálom, ktorí dokážu vykonať všetky operácie a zákroky na sto percent. Na Slovensku patrí medzi špičku očná klinika Veselý, ktorú vedie skúsený očný chirurg František Veselý. Na svojom konte má mnoho úspechov vo svojom odbore, napríklad v roku 1995 vykonal ako prvý na Slovensku prvú ambulantnú (bez nutnosti hospitalizácie) operáciu sivého zákalu. O pár rokov neskôr sa spolupodieľal na vytvorení prvého ambulantného očného pracoviska na Slovensku, Centra Mikrochirurgie Oka, kde pôsobil ako hlavný chirurg a medicínsky garant.

Foto: pixabay.com