Rozhodne by ste nikdy nepili zo špinavého pohára a ani by ste nejedli zo špinavého taniera. Prečo by ste teda mali fajčiť zo špinavej vodnej fajky? V tomto článku sa pozrieme na to, ako správne čistiť vodné fajky.

Keď sa spomenie čistenie vodných fajok, tak mnoho ľudí si láme hlavu nad tým, ako často ich čistiť. Odpoveď je veľmi jednoduchá a závisí to len na vás a od toho, ako často ich používate. Niektorí ich čistia raz za týždeň, iní zas každý deň. Pokiaľ fajčíte pravidelne každý deň, tak by ste mali dať na čistenie väčší dôraz a prinajmenšom by ste mali vymeniť vodu vo vnútri za čerstvú.

Na čistenie vodnej fajky môžete použiť rôzne roztoky a čističe, ktoré dokážu vo vnútri fajky dôkladne odstrániť usadeniny. Tieto prípravky by zároveň nemali poškodzovať gumené, sklenené a ani kovové časti vodnej fajky a taktiež by nemali byť zdraviu škodlivé. Pri čistení môžete použiť rôzne pomôcky, akými sú napríklad dlhé čistiace kefky, s ktorým sa dostanete aj do menej prístupných miest vodnej fajky. Tieto kefky sa vyrábajú práve na čistenie vodných fajok.

Správne čistenie prebieha tak, že najprv oddelíte od seba všetky odnímateľné časti ako sú korunka, tanierik, ventily, sitko tesnenia, hadicu a samotné telo vodnej fajky. Všetky tieto časti dôkladne vyčistíme, aplikujeme na ne čistiaci prostriedok, necháme pôsobiť niekoľko minút. Dĺžka pôsobenia roztoku závisí od toho, aké veľké usadeniny sa vo vnútri fajky vytvorili. Tieto usadeniny často vytvára najmä tabak do vodnej fajky.

Na horšie dostupné miesta použijeme už spomínanú dlhú kefku na vodné fajky. Po aplikovaní čističa bude drhnutie usadenín o dosť jednoduchšie. Na záver nezabudnite všetky komponenty opláchnuť prúdom vody.

Nedôkladným a nepravidelným čistením vodných fajok riskujete, že budú fajky čoraz viac zanesené a to sa môže prejaviť aj na kvalite fajčenia. Upozorňujeme ešte na prenájom vodných fajok. Ak si vodnú fajku požičiate, očakáva sa, že si ju po sebe aj vyčistíte. Alebo sa treba aspoň opýtať, či je to potrebné.

Foto: pixabay.com