Štatistiky nehôd v zamestnaní a pracovných úrazov žiaľ nie sú lichotivé. Bez práce však nie sú koláče. Človek si preto musí pri svojej práci dávať veľký pozor, byť zodpovedný, dobre vyškolený a dodržiavať bezpečnostné predpisy. Okrem toho sa pod lepšiu efektivitu a výkon v práci podpisuje aj vhodné pracovné oblečenie. Ako ho vybrať a čo pri tom všetko zohľadniť si teraz povieme.

Obsluha dôležitých prídavných zariadení a práca so strojmi si vyžaduje nielen dobré znalosti, ale aj ochranné pomôcky. Preto sú v týchto prípadoch stanovené osobitné požiadavky, od ktorých závisí bezpečnosť práce, ochrana pred účinkami škodlivých faktorov a schopnosť osoby pracovať počas pracovného dňa. Inými slovami, zdravie a život zamestnancov závisí od toho, ako sú vybavení potrebným špeciálnym ochranným odevom a inými prostriedkami určenými na osobnú ochranu.

V súčasnosti existuje veľké množstvo spoločností, ktoré sa zaoberajú výrobou a predajom pracovných rukavíc a odevov, nie vždy si však klient dokáže sám vybrať. Preto je dôležité vedieť, na čo treba pri nákupe pracovných odevov dbať.

Vlastnosti kvalitných pracovných odevov

Moderný pracovný odev by mal zaručovať viac ako 10 ochranných vlastností. Môže sa používať pri teplotách od -60 ° do + 50 °. Dobrý špeciálny ochranný odev sa dá použiť vo výrobe v priemysle, ako aj pri odstraňovaní následkov v dôsledku technologických katastrof. Každá oblasť činnosti má špeciálnu formu špecializovaného oblečenia.

Úroveň obtiažnosti pri jeho implementácii závisí od takých faktorov, ako sú klimatické územie, stupeň výrobného rizika, obdobie atď. Pri výbere kvalitných monteriek a iných pracovných odevov venujte pozornosť materiálu, z ktorého sú vyrobené. Konkrétne životnosť a vzhľad pracovných odevov závisí od kvality a správne zvolenej látky.

Bezpečnosť pracovníkov zaisťujú aj textilné vlastnosti. Na prácu sa používa vysoko špecializované oblečenie, ktoré je vyrobené zo zmiešaných textílií, konkrétne z polyesteru a bavlny. Je ľahká a dosť pevná a trvácna.

Pre tých, ktorí pracujú pod vplyvom vysokých teplôt, sú navrhnuté pracovné odevy odolné voči ohňu. V zásade ho používajú hasiči, energetickí inžinieri a pracovníci v ťažbe ropy a plynu. Použitie antistatických látok sa využíva predovšetkým pri prácach na výbušných požiarnych zariadeniach.

V záujme bezpečnosti pracovníka a čo najvyššej produktivity preto nič zo spomenutého nepodceňte, o to viac, ak váš zamestnanec pracuje v náročných podmienkach.

Foto: pixabay.com