Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo ľudia milujú slnko. Vedeli ste, že okrem povestného vitamínu D, ktorý nám slnečné lúče dodávajú, slnko navyše zvyšuje hladinu serotonínu? A ten nám zas pomáha pri boji z úzkosťou. Slnko vie byť priateľom na nezaplatenie, ale ak nedodržiavame pár základných pravidiel, ako sa na slnku správať, razom sa stane našim nepriateľom. Pripravili sme pár základných tipov pre dokonalé a navyše zdravé opálenie, aby ste sa nemuseli trápiť predčasným starnutím či zamedzili rizikám vzniku nebezpečnej rakoviny kože.

  • Správny krém na opaľovanie

Skratka SPF znamená „sun protection filter“. Ide o faktor, ktorý by sme mali zohľadňovať nielen v závislosti od počasia, ale aj od toho, v akej krajine sa nachádzame. Čím väčší faktor SPF zvolíte, tým viac predlžujete nielen intenzitu ochrany, ale aj dobu, počas ktorej budete od nebezpečných vplyvov slnečného žiarenia chránaná. Je omyl, ak si myslíte, že si na Slovensku vystačíte s nižším faktorom, než je 30. K moru si zaobstarajte aspoň 40-tku a nezabúdajte ani na špeciálny krém na opaľovanie určený na tvár! Bežným krémom na opaľovanie, ktorý je určený na telo, by ste si mohli upchať na tvári póry a spôsobiť nepekné akné.

  • Nespoliehajte sa len na SPF

Existujú tri druhy UV žiarenia – UVA, UVB a UVC. Zodpovedné za spálenie sú práve UVA a UVB. Zatiaľ čo UVB pôsobí len na povrchu kože a vedie k spáleniu, UVA preniká hlbšie. Následkom UVA žiarenia je tak suchá pokožka, ktorá predčasne starne. A to nie je jediná hrozba. Zanedbaná ochrana pred UVA žiarením zvyšuje riziko rakoviny kože. V prípade UVC žiarenia si naopak nemusíte robiť žiadne starosti, nakoľko sa stráca už v zemskej stratosfére a teda je pre nás prakticky neškodné.

  • Aké je to zdravé opaľovanie?

Ani výberom toho správneho krému ste nevyhrali. Pri opaľovaní je kľúčový aj čas strávený na slnku. Vedeli ste, že vaša pokožka po určitom čase dosiahne bodu, kedy nie je schopná produkovať žiadny ďalší melanín? Stráviť celý deň opaľovaním teda nedáva žiaden zmysel. Výskumy hovoria, že každý človek má svoj vlastný limit melanínu, zvyčajne dve až tri hodiny. Celodenné opaľovanie tak nie je zdravé a naopak vám hrozí poškodenie pokožky už spomínaným UV žiarením.

  • Robte si pri opaľovaní prestávky

Vedzte, že slnko vám za pár minút v tieni nikam neujde. Prestávky od slnka značne znižujú riziko spálenia a teda aj poškodenia vašej pokožky. Navyše sa vyhnete aj dehydratácii či závratom.

  • Pozor na podvodné produkty

Žiaden krém nedokáže zlepšiť produkciu melanínu či urýchliť opaľovanie. Namiesto všesľubujúcich krémov stavte na doplnky výživy, akým je napríklad betakarotén.

  • Strava

Je známe, že určité potraviny zvyšujú lykopén. Antioxidant nachádzajúci sa  najmä v rajčinách a iných červených a oranžových typoch ovocia a zeleniny, môže zvýšiť ochranu pred slnkom o neuveriteľných 33%. Dokonalým obedom počas dňa stráveného na slnku sa tak stáva gazpacho – studená paradajková polievka.

Horká čokoláda je zas plná flavonoidov, ktoré pomáhajú chrániť pred spálením, zatiaľ čo kofeín sa považuje za látku, ktorá pomáha znižovať riziko rakoviny kože. Takže si so sebou k vode pokojne vezmite čokoládu a vychutnajte si dobrú ľadovú kávu.

  • Starostlivosť po opaľovaní

Už ste len jeden krôčik k dokonalému opáleniu a bola by chyba si to pokaziť a podceniť starostlivosť po opaľovaní. Dnes už existuje množstvo krémov, ktoré vďaka svojim účinkom pokožke doprajú príjemne chladivý efekt, potrebné živiny a zamedzia jej vysúšaniu.