Nedovoľte, aby si druhí ukrojovali z vášho šťastia a komfortu. To má za následok len jedno – psychickú vyťaženosť, zmenu nálad a podráždenie. Tieto negatívne emočné stavy neraz naberú na obrátkach natoľko, že vo vás podnietia depresívne sklony. Žiaľ, pri dlhodobom pôsobení nám môže ísť o život…

Kondícia a vitalita je prvoradá

Zamerajte sa na podporu svojho fyzického zdravia. Je to veľmi jednoduché, no málokedy sa nám chce… A stačí len zdvihnúť sa zo stoličiek, byť čo najviac na čerstvom vzduchu, športovať, mať svoje hobby, vďaka čomu sa ocitnete „vo vlastnom svete“ a všetko zlé budete správne ventilovať.

O svoje zdravie dbajte aj pravidelnými návštevami u svojho lekára, nevynechávajte preventívne prehliadky a žiadne “odporúčania na papieriku“ nevyhadzujte do koša. Poznáte, keď vám lekár odporučí probiotikum, alebo aby ste si zakúpili vitamínové doplnky k strave?  Rady o pravidelnom pitnom režime či strave bohatej na vlákninu len málokto berie na vedomie.

Buďte len s tými, ktorí vám dokážu spríjemniť deň

Človek potrebuje človeka, na tom sa nič nemení ani po stáročia. Vy si však dôsledne vyberajte priateľov, zo zoznamu vyškrtnite všetkých, čo vás oberajú o pozitívnu energiu. Priateľ vám o svojich problémoch nebude hovoriť, tomu záleží na vašom úsmeve a radosti.

Aj medzi priateľmi to dokáže zaškrípať, často v podobe ponorkovej choroby, ktorú musíte ihneď „preliečiť“. Neodporúča sa preto, všetkým len prikyvovať, majte svoje limity a dožičte si vlastný relax a súkromie. „Vypnúť“ je úplne bežné a zdravé!

Skutočne vplýva samota na duševné zdravie negatívne?

O tom nájdete názor za názorom. My sa prikláňame k tomu, že efektívne relaxovať sa dá len osamote. Denne sa preto pohrúžte do ničnerobenia a užívajte si túto chvíľku. Či už len doma na gauči, vo vani alebo pozeraním z okna „do prázdna“. Lepšie si potom utriedite myšlienky, čím opäť uvoľníte napätie a všetku záťaž na duši.

Foto: pixabay.com