Bez práce nie sú koláče, ale bez ideálnych podmienok zas nebude požadovaný výkon. Peniaze jednoducho nie sú všetko. Nielen v záujme každého jedného zamestnávateľa preto je, aby svojmu pracovnému tímu doprial aj tie najlepšie podmienky a uistil sa, že má na výkon svojho povolania všetko dôležité a nehrozí mu úraz.

Zákon č. 311/2001 Z. z. v § 195 ods. 2 definuje pracovný úraz, ako poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.

Na zabezpečenie preventívnych opatrení na zníženie počtu pracovných úrazov, chorôb z povolania, nehôd, incidentov, požiarov je preto veľmi dôležité použiť správne pracovné oblečenie a motivovať zamestnancov, aby:

  • vytvárali a udržiavali bezpečné a zdravé pracovné podmienky na každom pracovisku;
  • dbali na údržbu náradia a príslušenstva, vybavenia, budov, štruktúr a predmetov v správnom stave;
  • spĺňali požiadavky na bezpečný výkon práce.

S cieľom vzbudiť vedomú zodpovednosť pracovníkov za dodržiavanie všetkých požiadaviek na ochranu práce, ktoré sa vzťahujú na ich výrobné činnosti, a za zaistenie priemyselnej bezpečnosti,  by preto malo byť v záujme každej jednej väčšej alebo menšej spoločnosti zostaviť nariadenie o systéme motivácie zamestnancov pri riešení problémov s výrobou. Ide o metódy motivácie, ktoré by firme mali pomôcť.

Tieto metódy zapojenia pracovníkov do procesu vytvárania zdravých a bezpečných pracovných podmienok možno rozdeliť na administratívne, ekonomické, sociologické, organizačné a morálno-psychologické. Ich poznaním a uplatnením v praxi sa dostanete k vysnívanému cieľu cez lepší výkon a bezpečnosť zamestnancov rýchlejšie.

Administratívne metódy

Administratívne metódy sú založené na moci, disciplíne a sankciách a sú v histórii známe ako „metóda biča“.

Sú spôsobom vykonávania manažérskych vplyvov na zamestnancov a sú založené na autorite, disciplíne a pokutách. K známym metódam administratívneho vplyvu patria príkazy, pokyny, plánovanie cieľov, prídel práce, koordinácia práce a kontrola vykonávania. A aj s ich pomocou si môžete zvýšiť šance pre získanie certifikátu ISO 45001.

Ekonomické metódy

Ekonomické metódy zas fungujú ako rôzne spôsoby vplyvu manažérov na zamestnancov pri dosahovaní ich cieľov. Pozitívnym použitím týchto metód sa konečný výsledok prejavuje v dobrej kvalite výrobkov a vysokom zisku. A ak sa, naopak, ekonomické zákony neuplatňujú správne, ignorujú alebo zanedbávajú, možno očakávať nízke alebo negatívne výsledky, straty, nadmerné zásoby, predvolené hodnoty, štrajky až bankrot.

Sociologické metódy

Sociologické metódy sú založené na spôsoboch, ako motivovať sociálny vplyv na ľudí prostredníctvom „názoru tímu“. Zohrávajú dôležitú úlohu v personálnom riadení, pretože pomáhajú:

  • určiť miesto zamestnancov v tíme;
  • identifikovať vodcov;
  • spojiť motiváciu ľudí s konečnými výsledkami výroby;
  • poskytovať efektívnu komunikáciu a riešenie konfliktov v tíme;
  • poskytovať potrebné údaje na výber, hodnotenie, umiestnenie a školenie personálu;
  • umožňujú vám rozumne sa rozhodovať o personáli.

Organizačné metódy

Medzi organizačné metódy patrí stanovovanie a monitorovanie vykonávania cieľov zameraných na zabezpečenie zdravých a bezpečných pracovných podmienok a účasť zamestnancov na činnostiach spoločnosti v oblasti zabezpečovania bezpečných pracovných podmienok.

Spoločnosť tak nielen prostredníctvom použitia špeciálnych respirátorov a iných ochranných pomôcok, ale aj týmto spôsobom a metódou zaručuje svojim zamestnancom dôstojné a bezpečné pracovné podmienky, spĺňa požiadavky na zabezpečenie priemyselnej bezpečnosti, čo je nevyhnutná podmienka na dosiahnutie strategického cieľa každej jednej firmy.

Morálne a psychologické metódy

Vychádzajú z poznania psychológie človeka, jeho vnútorného duchovného sveta a sú známe ako „metóda presvedčovania“. Zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri práci s personálom, pretože sú zamerané na špecifickú osobnosť pracovníka alebo zamestnanca a spravidla sú prísne personifikované a individuálne.

Ich hlavnou črtou je „pohľad“ do vnútorného sveta človeka, jeho osobnosti, intelektu, pocitov a správania s cieľom nasmerovať jeho vnútorný potenciál na riešenie konkrétnych problémov podniku.

Tak to s nimi skúste aj vy a uvidíte, že výkon sa zlepší a cieľ vám bude omnoho bližší.

Foto: pixabay.com