Kým kedysi sa pri kúpe vysávača dbalo najmä na jeho sací výkon, dnes je to o niečo inšie. Otázka ako vybrať vysávač sa točí aj okolo energetických štítkov, ktoré spôsobili zmenu pri výbere. Tým najdôležitejším faktorom by však aj naďalej mali byť potreby vašej domácnosti.

Energetické štítky sú štandardizované pre celú Európsku úniu, čo znamená, že ich máme aj u nás. Ešte nedávno nás zaujímali najmä údaje vo wattoch (W), teda príkon. Európske regulácie spôsobili to, že dnes už kúpite vysávač s maximálnym príkonom 850 W. (Na porovnanie: kedysi ste našli aj vysávač s príkonom 1600 W.)

Dnes na energetických štítkoch nájdete skôr priemernú ročnú spotrebu v kWh a reemisiu prachu.

Pri hľadaní odpovede na otázku ako vybrať vysávač, sú dôležité iné údaje. Triedy účinnosti pri čistení kobercov alebo tvrdých podláh označujú písmená od A+++ po D. Najmenšia povolená účinnosť je 75 % pri koberci a 90 % pri podlahe. Výborné je, ak máte možnosť regulovať túto silu. Pri výbere sa teda zamyslite nad tým, či máte podlahy alebo koberce. A hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať dôležité, všímajte si aj rôzne nadstavce, ktoré sú súčasťou vysávača.

Na čo teda myslieť pri výbere?

  • Povrch miestností
  • Počet nadstavcov
  • Reemisia vzduchu
  • Sacia sila
  • Alergici v domácnosti
  • Komfort pri čistení vysávača

Smeti do vrecka alebo nádoby?

Treba povedať, že oba druhy majú svoje plusy aj mínusy a v podstate to záleží len na vašich preferenciách. Predsa len už roky ich nájdeme v predajniach vedľa seba a nezdá sa, že by niektorý druh išiel vytlačiť ten druhý.

Nielen klasika

Okrem bežných vysávačov na trhu nájdete aj obľúbené robotické vysávače pracujúce úplne samé a tiež sa čoraz viac do popredia dostávajú centrálne vysávače. K ich výhodám zase patrí nižšia hlučnosť a najmä menej prachu, čo ocenia špeciálne alergici.