1. Čo mám kúpiť?

Obchody, hlavne pred Silvestrom, ponúkajú široké spektrum pyrotechniky. Najčastejšie sú výrobky zoradené do rôznych kategórií podľa ich určenia, dĺžky trvania a úrovne hluku výbuchu, farieb, a náročnosti, ktorá zároveň predurčuje komu sú jednotlivé výrobky určené.

ohňostroj

Poznáme 4 základné kategórie. V prvej kategórií sú najmenej nebezpečné výrobky vhodné aj a použitie v interiéry bytu či domu, kam patria aj obľúbené prskavky. Druhá a tretia kategória predstavujú zábavnú pyrotechniku, ktorá je bežne dostupná v obchodoch. Tieto typy zábavnej pyrotechniky sú určené na použitie v exteriéry a vyžadujú si odborné znalosti, teda ich môže zapaľovať len dospelý. Štvrtá kategória je určená len pre profesionálov a výrobky ani nie sú dostupné v bežných predajniach.

Pri nákupe si všímajte nielen cenu, ale hlavne aké informácie nájdete na obale, či sú dostatočné a hlavne zrozumiteľné. Je tiež dobré si všímať dátum expirácie. Niektorí predajcovia dávajú na pulty aj staré výrobky, ktoré sa im nepodarilo v minulých rokoch predať.

2. Ako správne odpaľovať

Najdôležitejšie pri odpaľovaní je vybrať správne miesto. Čím väčšie predstavenie chystáte, tým viac miesta budete potrebovať, aby ste si ho vychutnali v bezpečnej vzdialenosti a ohňostroj mohol naplno vyniknúť. Dostatočný odstup, minimálne 10 metrov, musia dodržiavať nielen všetci diváci, ale aj tí, čo ohňostroj odpaľujú. Presné informácie o minimálnej vzdialenosti rovnako a o spôsobe odpalu nájdete na obale zakúpenej pyrotechniky. Ďalej sa ešte uistite, že v blízkosti nie sú vysoké stromy alebo iné prekážky, ktoré by mohli zmeniť ich dráhu letu.

Pri odpaľovaní záleží aj na druhu použitej pyrotechniky.

Petardy: pri petardách buďte opatrní. Sú síce relatívne malé ale o to nebezpečnejšie. Odporúča sa držať ich medzi palcom a ukazovákom, aby ste sa v prípade predčasného výbuchu vyvarovali vážnejším zraneniam.

Ohňostroje: sú veľmi obľúbené a manipulácie s nimi je jednoduchá a relatívne bezpečná. Uistite sa len, že stojí pevne na rovnej zemi a zaistite, aby sa pri odpaľovaní neprevrhol.

Rakety a sviece: ubezpečte sa, že raketa má neporušenú paličku (stabilizátor). Rakety nezapichávame do zeme či snehu, ale odpaľujeme ich pomocou sklenených fliaš, najlepšie v prepravke, ktoré poriadne zaťažíme, aby sa neprevrátili. Pri sviecach (raketách vyletujúcich z tubusu) sa väčšina ľudí rozhodne ich radšej pri odpaľovaní nedržať, ale ich položia či zapichnú do zeme. V tom prípade by tubus nemal byť zapichnutý v zemi príliš hlboko, inak sa môže stať, že raketa vôbec nevyletí a vybuchne priamo v tubuse.

3. Čo robiť s nevybuchnutou pyrotechnikou

Často sa stáva, že pyrotechnika jednoducho nevybuchne. V takomto prípade je najlepšie počkať. Mohla len na chvíľu navlhnúť a ak by ste sa za ňou vybrali hneď, môže vybuchnúť tesne pri vás. Ak ale do 30 minút nevybuchne, môžete ju opatrne vziať, namočiť na 24 hodín do vody a následne zakopať.

Ilustračné foto na titulke: pixmac.sk, Fariz Safarulla – flickr