Všetci mávame občas také dni, keď sa nevieme úplne sústrediť na vykonávané činnosti, sme unavení, do ničoho sa nám nechce alebo nám všetko príliš dlho trvá. V tomto článku vám prezadíme 5 tipov, ako zvýšite svoju koncentráciu a ovládnete svoj stres a únavu tak, aby ste bez problémov zvládli aj tie najnáročnejšie dni.

Schopnosť koncentrácie veľmi úzko súvisí s výkonnosťou a dosahovaním cieľov. Niekedy nemusí stačiť ani motivácia, disciplína či odmena, ale je to práve schopnosť sústrediť sa na konkrétny cieľ alebo činnosť, ktorá ho pomáha reálne naplniť.

Ak sa človek nesústredí, robí zbytočné chyby, stráca prehľad a súvislosti a zhonom si vyrába prácu navyše. Informácie o tom, ako sa lepšie koncentrovať, sa dajú uplatniť v práci alebo škole, skrátka pri každodenných činnostiach. Aby ste sa mohli sústrediť na svoju prácu počas celého dňa, potrebujete stály prísun energie, a tým nemyslíme len veľmi obľúbený nápoj menom káva, prípadne niektorý z dlhého radu energetických nápojov, ale aj vhodne zvolenú stravu. Dôležité je taktiež nezabudnúť na primeraný oddych počas vykonávaných činností.

Mozog potrebuje kyslík

Ľudský mozog váži len niečo okolo 1,5 kilogramu, z nášho denného energetického príjmu však spotrebuje až 20 %. Ide o najvyvinutejší orgán v tele, ktorý potrebuje dostatok výživných látok, aby mohol efektívne fungovať.

Za nedostatočnou koncentráciou často stoja fyzické príčiny, napríklad keď má mozog nedostatok kyslíka alebo energie zo sacharidov rozpustných v krvi. Práca v uzavretej kancelárii bez prísunu čerstvého vzduchu rýchlo doľahne aj na váš výkon. Dopriať by ste si mali pravidelné prestávky.

Ak sa chcete na niečo naozaj plne sústrediť, ťažko to dokážete viac ako 45 minút vkuse. Preto je dobré niekoľkokrát za deň vyjsť von na vzduch, prejsť sa po chodbe alebo si dopriať krátku prechádzku a okysličiť si mozgové bunky.

Základ spočíva na tanieri

Ak bývate unavení a zle sa sústredíte, môže byť za tým aj nesprávny spôsob stravovania. Primeraný príjem živín je potrebný pre uspokojenie energetických požiadaviek pri realizácii vašich aktivít. Telo potrebuje zdravú a vyváženú stravu. Keď budete zdraví a vaše telo bude fungovať optimálne po fyzickej stránke, eliminuje sa tým tiež možný stres. Je ťažké sústrediť sa na prácu, ak vás znepokojuje prázdny žalúdok.

Čím nižšia bude hladina vášho cukru v krvi, tým nižšia bude aj vaša pozornosť a pravdepodobne sa prejaví aj zlá nálada. Jedlo by ste si mali rovnomerne rozdeliť počas celého dňa tak, aby ste sa vyhli poobedňajšej únave, ktorá často prichádza práve z dôvodu príliš výdatného obeda.

Činnosť mozgu vám pomôžu podporiť omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v orechoch a jadrách a môžete si ich v malom množstve dopriať medzi jednotlivými chodmi. Na to, aby mohlo vaše telo optimálne fungovať, potrebuje tiež určité množstvo vody. Ňou je veľmi ovplyvnený práve mozog, nedostatok vody znamená slabý duševný výkon a nízke sústredenie. Najlepšia je čistá voda a nesladené čaje. Povzbudiť sa tiež môžete správnou dávkou kofeínu v podobe zdravej a kvalitnej kávy.

Káva na podporu mentálneho a fyzického výkonu

Aby ste zostali počas dňa svieži, často siahnete po šálke kávy. Ide o veľmi obľúbený povzbudzujúci nápoj, ktorý má aj ďalšie pozitívne účinky. Kofeín totiž zaháňa únavu a ospalosť a navyše dokáže zlepšiť pamäť a koncentráciu. Okrem toho v kombinácii so zdravým tukom pomáha tiež stimulovať metabolizmus. O tom, aký bude mať káva účinok na váš organizmus, rozhoduje načasovanie jej konzumácie a tiež kvalita kávových zŕn a spôsob prípravy. Dôležité je vybrať si správny druh zdravej organickej kávy, od ktorej môžete očakávať čistú energiu a „nakopnutie“ až na niekoľko hodín.

Ak skombinujete čerstvú jemne pomletú výberovú kávu s maslom a zdravým MCT olejom, môžete si tak napríklad pripraviť zdravé energetické raňajky, ktoré zapnú aj váš mozog. Káva, ktorej zrná sú kvalitne spracované, neobsahuje nežiaduce kyseliny, ale, naopak, je plná antioxidantov. Pridať môžete tiež chutné kakao a škoricu pre ešte lepšiu chuť.

Dostatok spánku

Pre mozog a jeho fungovanie je tiež veľmi dôležitý spánok alebo tzv. spánková hygiena. Jeho nedostatok vedie k vyššej aktivite nervového systému, čo môže súvisieť s podráždenosťou. Pri 24-hodinovom bdení sa vaše reakcie približujú reakciám opitého človeka. Na pracovné aktivity sa odporúča čo najviac využívať denné svetlo. Spánok by sa mal odohrávať v tmavej miestnosti, akékoľvek svetlo totiž vypína režim sna a spôsobuje pokles koncentrácie látok zodpovedných za snívanie a výdatný spánok.

Odpútanie

Myslite na to, že naplánovať si denné aktivity je ideálne v čase, keď je hladina energie najvyššia. To vám pomôže obnoviť pocit pohody. Počas práce sa koncentrujte pokiaľ možno na jednu konkrétnu aktivitu. Prácu tak urobíte rýchlejšie a kvalitne. Nezabudnite si dopriať prestávky, ktoré vás „nabijú“ k ďalším výkonom. Nestresujte sa pre veci, ktoré nemôžete ovplyvniť. Nájdite si priestor na pravidelný pohyb a cvičenie, ktoré dokážu zlepšiť vašu produktivitu. Stimulovaním energie a mentálneho zdravia vás dovedú k lepšej koncentrácii.

A nezabudnite, že aj dočasným odpojením sa od internetu a sociálnych sietí sa zbavíte veľkého množstva potenciálnych narušiteľov svojej koncentrácie.

Foto: pixabay.com