Dlhý ako týždeň pred výplatou, vraví sa obrazne na viacero veci, no pravdivý význam tejto frázy je ubíjajúci pre mnoho priemerne zarábajúcich Slovákov. Skoro každý mesiac sa naskytne finančný výdavok navyše, ktorý naruší pracne vyriešený peňažný rozpočet, určený na doraz. Nie každý patrí k tým šťastným a môže si dovoliť všetko, na čo si pomyslí. Akým spôsobom môžete znížiť výdavky peňazí a ešte aj ušetriť pár eur? Riešenie nie je až také zložité, ako si možno myslíte!

Dôležité je určiť si priority, nekupovať všetko, na čo vám padnú oči a robiť si zoznamy. Práve tie sú pri šetrení a znižovaní výdavkov podstatné. Napíšte si pred každým nákupom dôkladný list potrebných, no hlavne nevyhnutných vecí a okrem nich nekupujte vôbec nič navyše. Vyhnete sa tak častým zastávkam typu – ešte toto by sa nám zišlo, a nakúpite len to, čo naozaj potrebujete do domácnosti. Uvidíte, že ceny vašich nákupov budú určite omnoho nižšie ako tie, na aké ste boli pravidelne zvyknutý.

Ideálne pre vás ak sa rozhodnete šetriť, je nakupovanie v období akcií. Tie sú vo všetkých obchodných reťazcoch v iných dňoch, a teda nehádžte prišlé letáky zo schránky do zberu papiera, ale si ich aj prelistujte, spíšte, čo potrebujete a ak je z toho niešlo v akcii, kúpte naraz viacero kusov. Akcie pri trvanlivých potravinách sú časté, jedlo vám vydrží dlho a navyše aj ušetríte. Porovnávajte ceny obchodov, pretože za rovnakú kvalitu môžete niekde zaplatiť podstatne menej, ako inde!

Znižovať výdavky však môžete aj tak, že „špeciálne veci,“ ako sú napríklad školské pomôcky, kuchynské potreby či jednoduchú elektroniku nebudete kupovať v špecializovaných obchodoch, ale naplníte si nimi nákupný vozík v hypermarkete, kde nájdete všetko pod jednou strechou. To, že sú ceny nižšie snáď nie je ani potrebné spomínať. Pri dlhodobejšom znížení výdavkov bez akýchkoľvek pochýb pocítite priaznivé účinky na svojom účte.