Na Slovensku sa začiatok používania internetu datuje do druhej polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia. Odvtedy prešlo veľa rokov a dnes už má prístup k internetu každý, kto oň prejaví záujem. Stačí zájsť do predajne s mobilnými telefónmi, alebo navštíviť lokálneho poskytovateľa internetového signálu. Pre koho sa záujemca nakoniec rozhodne je akýmsi kompromisom medzi kvalitou a cenou.

My starší si pamätáme spojenie so svetovou informačnou sieťou ešte prostredníctvom klasickej telefónnej linky. Prišiel servisný technik z miestnej pobočky pošty, namontoval kábel, ktorý potiahol do nami vybranej miestnosti a mohli sme veselo surfovať. No dobre, nešlo o surfovanie v pravom zmysle slova, skôr o úmorné čakanie kedy. Za zvuku pripomínajúceho striedavé pískania a chrapčanie sme sa najprv museli pripojiť k internetu a až následne sa oddať svetu najnovších informácií a zábavy.

Všetko naštartoval internet cez medený kábel

Išlo o ten, z historického pohľadu, prvý spôsob domáceho internetového pripojenia, kedy prostredníctvom tej istej cesty, po ktorej k nám prichádzal a odchádzal telefónny signál, sme využívali aj na internet. Malo to svoje výhody i nevýhody zároveň. Nikto nič nemusel búrať, sekať a vŕtať. Úplne stačilo niekoľko metrov medeného drôtu a pár šikovných rúk. Na druhej strane, zdieľanie toho istého kábla s telefónnom značne obmedzoval používanie jedného či druhého zariadenia.

Vstupné náklady boli naozaj minimálne, no prílišný optimizmus vystriedalo na konci mesiaca sklamanie, akonáhle sme prebehli očami účet. Za pozretie tých pár informácií a zaujímavostí si monopolný poskytovateľ účtoval také sumy kvôli ktorým sa strhla nejedna zvada. A tak sme len boli radi, že časom tento spôsob pripojenia nazývaný Dial-up vystriedal nový s názvom ISDN, cez ktorý sa mohlo preniesť viacero služieb súčasne. Telefonovanie, surfovanie a faxovanie. Už išlo o digitálny prenos dát v rámci ktorého sa uvedené služby k nám dostávali v oveľa lepšej kvalite a väčšou rýchlosťou.

Televízia a internet jednou cestou je výhodou

Telefónny kábel využívalo aj novšie ADSL pripojenie. Išlo o pokročilejší spôsob, využívaný kedysi mnohými domácnosťami, pretože keď tento typ prišiel na Slovensko, nastal skutočný boom vo využívaní internetových služieb. Vo svojom názve ma slovko asymetrický, čo znamená, že rýchlosť sťahovaných dát je vyššia než rýchlosť dát odosielaných. Inak, kvalita každého telefónneho, teda pevného pripojenie na internet vždy záležala od technického vybavenia poskytovateľa, vzdialenosti ústredne a tiež vyspelosti počítačovej techniky používateľa.

Toto všetko zmazalo až káblové pripojenie k internetu. Avšak tentokrát už nešlo o kábel telefónny, ale televízny, cez ktorý do obývačiek prúdi neuveriteľné kvantum televíznych staníc, našich a zahraničných. Zo strechy sa zviedol kábel do obývačky a z jej rohu jeden do televízora a druhý do internetového modemu a routeru. Odtiaľ už prúdi rádiový signál do koncového zariadenia podľa ľubovôle. Používateľ sa môže k takejto domácej wifinke pripojiť hneď niekoľkými zariadeniami. Stolovým počítačom, notebookom, tabletom, či mobilným telefónom.

Najrýchlejšie káblové spojenie so svetom je optika

Káblové pripojenie prinieslo do slovenských domácností maximálny komfort. Ako sme vraveli, množstvo televíznych staníc, našich a zahraničných v digitálnej kvalite, digitálne rádio, teletext, a samozrejme kvalitný a rýchly internet. Mnoho poskytovateľov takéhoto internetu dáva zákazníkom na výber. Buď iba samostatný internet, alebo internet spolu s televíziou, čo je to najekonomickejšie riešenie a aj najprehľadnejšie z hľadiska faktúr. Aj ten najmenší, najlacnejší balík musí uspokojiť každého náročného televízneho diváka a vyznávača internetu.

Nie je ale kábel ako kábel. Do módy prišiel časom takzvaný optický kábel, známy pod skratkou FTTH cez ktorý sa signál doslova rútil rýchlosťou svetla. Tak sa mohlo preniesť do slovenských domácností oveľa viac informácií za podstatne kratší čas. Nevýhodou takéhoto internetového pripojenia je relatívne vyššia obstarávacia cenu, pretože optický kábel nie je automatický zavedený všade. Optické siete sa musia pracne budovať, a tak ešte potrvá kým sa dostanú ku každému záujemcovi.

Ak je optika nedostupná, LTE je vhodnou alternatívou

Alternatívou voči nielen optickému a vôbec káblovému pripojeniu ako takému je wifi pripojenie a jeho najnovšia generácia LTE internetu. O čo ide? Pracovník vami vybraného poskytovateľa signálu príde, umiestni na strechu bytového, alebo rodinného domu mikrovlnnú anténu so všetkým potrebným zariadením a zvedie do vášho príbytku kábel. Ten napojí na modem a router a môžete veselo surfovať do nekonečna. Takéto pripojenie nie je závislé na počasí a má teda stabilnú výkonnosť, čo ocenia predovšetkým profi užívatelia internetu.

Inak, wifi internet je vo všeobecnosti populárny všade tam, kde sa nachádza veľa potencionálnych záujemcov o pripojenie, ale zastavaná aglomerácia nedovoľuje káblové riešenie. Typickým príkladom je voľne prístupný internet v kaviarňach, či nákupných centrách, staniciach, či letiskách. Stačí, že na notebooku alebo mobilnom telefóne sa prepne na najbližšiu wifi sieť a môže sa veselo surfovať. Ten kto vsadí na wifinu, rozhodne nespraví chybu.

Foto: pixabay.com