Na začiatok si môžeme povedať že každý druhý e-shop do roku skončí. Táto informácia Vás však vôbec s tvorbou webu nemá odrádzať . Naopak, povieme si, ako sa zaradiť k tej úspešnej polovici e-shopov.

Spoznajte svojho zákazníka

Tvorba web stránok či e-shopov nie je jediné, na čo by sme sa mali zamerať. V prvom rade je to náš budúci zákazník. Treba si dopredu stanoviť, prečo by mal nakupovať práve u nás a pravidelne sa k nám vracal. Je chybou myslieť si, že zákazník u nás pravidelne nakúpi iba preto, že nás na internete nájde. Treba si stanoviť „prídavnú hodnotu“, ktorú môžeme zákazníkovi ponúknuť a ktorú mu konkurencia poskytnúť nemôže. Podľa toho by sme sa mali riadiť už od začiatku tvorby e-shopu.

Treba sa preto zamyslieť, čo bude ponúkaným sortimentom a službami a predovšetkým kto má byť náš budúci zákazník. Či chceme dizajn webstránky na mieru vytvorený iba pre náš e-shop alebo postačí šablóna. Od toho sa odvíja aj dizajn a technické riešenie stránky.

Spoznajte sami seba

Ak chceme na internete uspieť, je nutné spoznať vlastné ciele a schopnosti. Koľko času a financií môžeme e-shopu poskytnúť. V prípade, že naša stránka uspeje, máme v pláne rozširovanie sortimentu? Dokážeme sa o technickú stránku e-shopu postarať sami, alebo máte zabezpečeného človeka, ktorý sa nám o e-shop postará? Všetko toto by sme si mali uvedomiť predtým ako prejdeme k ďalšej fáze.

Vyberte si riešenie

Teraz je na rade si vybrať technické riešenie budúceho e-shopu. Tento krok väčšina začínajúcich e-shoperov rieši ako prvý a považujú ho za ten najdôležitejší. Preto sa často zaradia do prvej skupiny neúspešných e-shopov. Na výber technického riešenia sa ponúkajú tri možnosti: open source riešenie, prenájom alebo e-shop na mieru. Pri zvažovaní výhod a nevýhod by sme sa mali zamerať aj na tie dlhodobé. Open source riešenie si dokážeme zadarmo v základnom stave nainštalovať v podstate okamžite. Toto riešenie je však nevýhodné ak v budúcnosti chceme k e-shopu pridávať nové funkcie či vzhľad. Pretože v tom prípade sa to môže výrazne predražiť predovšetkým ak bude náš e-shop úspešný. Používať prenajatý e-shop sa zdá ako optimálne riešenie, pretože máme k dispozícii podporu a rôzne doplnky. Ak si chceme ale upraviť e-shop individuálne, aby sme boli jedinečný, možnosti takýchto úprav sú značne obmedzené. E-shop na mieru je na počiatočnú investíciu určite náročnejší ako predošlé dve riešenia. Ak si ale na jeho tvorbu vyberieme spoľahlivú firmu so skúsenosťami získame tak neoceniteľnú technickú podporu. Administračný systém takéhoto e-shopu je bezpečnejší a upravený na naše požiadavky. Pretože neobsahuje chyby známe celému internetu.

Ktoré riešenie si teda vybrať? Nato neexistuje jednoznačná odpoveď a treba si zvážiť náš konkrétny projekt.

Foto na titulke: pixmac.sk, alex roberts – flickr