Úspora energií nie je otázkou len finančných nákladov. Celková myšlienka tkvie súčasne v prírodných aj spoločenských zmenách. Ide o také, ktoré sú ohľaduplné a šetrné k životu na našej planéte od prvotných tvorivých plánov až po realizáciu či likvidáciu. Pri kúpe akejkoľvek technologickej novinky by sme nemali myslieť len na svoj vlastný komfort, ale aj na tých, čo prídu po nás!

Zelené technológie? Áno, ale najprv ekologické „zelené“ bývanie

Hlavných cieľom udržateľných budov je skvalitniť ľudské zdravie, efektívne, no hlavne ohľaduplne využívať prírodné zdroje a minimalizovať odpad od výstavby až po celú prevádzku danej budovy.

Zelené budovy sa stavajú na priemyselne využitej pôde bez toho, aby sa negatívne zasahovalo do prírodných či historických objektov. Takéto bývanie podlieha viacerým certifikačným štandardom, zameriava sa na prírodné materiály z najbližších lokálnych zdrojov. Až do takto environmentálne prijateľného dizajnu odporúčame umiestniť „zelené technológie“.

Alternatívne zdroje energie

Tento súčasný trend získava na popularite hlavne pre narastajúce ceny za energie, aj keď vstupné investície sú pomerne vysoké. Takéto technológie neodporúčame samostatne montovať alebo iným spôsobom zasahovať do ich činnosti, ako sme na to boli zvyknutí pri tých klasických. Všetko radšej zverte do rúk odborníkov!

Tepelná energia vody, vzduchu a zeme

V praxi sa najviac zameriavame na tepelné čerpadlá, ktoré získavajú energiu buď len z určitého prírodného zdroja, alebo ich kombináciou. Najbežnejším médiom je vzduch-voda, voda-voda, no u novostavbách sa stretávame s tepelnými čerpadlami na princípe zem-voda. Voda ohriata v zemi vstupuje do čerpadla, vďaka ktorému sú ďalej vyhrievané naše príbytky. Mnohé z týchto technológií sú už schopné aj opačného efektu, teda chladenia budov.

Slnečná energia

Podľa odborníkov, na kúrenie a ohrev teplej vody spotrebúvame v domácnostiach najviac energie, až 70 – 80% z celkovej spotreby. Preto treba uvítať myšlienku solárnych tepelných panelov alebo kolektorov na teplú vodu, vykurovanie a elektrickú energiu.

Návratnosť takýchto technológií sa nedá presne vyčísliť. Je to len orientačné, no musíte rátať s prepočtom na 8 až 10 rokov. Ak takýmto myšlienkam dáme viacerí vo svojich domácnostiach „zelenú“, prispejeme si tak navzájom k lepšej kondícii.

Foto: pixabay.com