Každý z nás má už pravdepodobne gumy prezuté, a kto nie, mal by sa poponáhľať, lebo mu okrem pokuty hrozia aj nebezpečenstvo na ceste. Letné pneumatiky na zimnom teréne jednoducho nemajú čo hľadať.

Overení výrobcovia pneumatík

Ste vo svete letných a zimných gúm stratení? Výrobcov pneumatík je množstvo, ale ako si vybrať tú správnu značku, aby ste jazdili bezpečne a zároveň ušetrili? Pomôžu vám najmä každoročné testy pneumatík, v ktorých medzi sebou súperia známe i menej známe značky, alebo referencie vašich známych. Nezávislé testy pneumatík za rok 2017 napríklad preukázali, že medzi najlepšími značkami zimných gúm sa ocitli pneumatiky Continental, Dunlop a Goodyear. Možno sa inšpirujete práve týmto výsledkom. Každý dobrý predajca vám však určite poskytne na výber z drahších i lacnejších variantov gúm, preto sa nehanbite opýtať, v čom spočíva značný cenový rozdiel, príp. objednávajte zimné pneumatiky v čase, keď sú práve v akcii. Nie je ničím nezvyčajným nakupovať zimné pneumatiky po častiach, jeden mesiac predné, druhý zasa zadné, ak to predstavuje veľkú položku vo vašom mesačnom rozpočte.

Tá pravá pneumatika na zimu

Samozrejme, nebolo by správne na bezpečnosti šetriť. Na cestách predsa nejazdíte iba vy, preto sa nákupom kvalitných (hoci aj drahších) zimných gúm nepostaráte iba o vlastnú bezpečnosť. Využívať ich predsa budete celé štyri mesiace niekoľko rokov po sebe. Pri výrobe zimých pneumatík sa dbá na to, aby bol materiál schopný znášať na cestách sneh a ľad a postaral sa nám o bezpečnú jazdu. Pneumatika musí dobre sedieť na suchom, vlhkom, zamrznutom i zasneženom povrchu, preto sa zimným podmienkam prispôsobuje tvar jej dezénu. Kvalitné zimné pneumatiky reagujú včas na príkazy šoféra a bez problémov zvládnu zrýchlenie, spomalenie i zákruty. Bonusom je, ak sú ešte aj málo hlučné. Keďže sú schopné znášať teploty až do -30 stupňov Celzia, nemusíte sa báť, že ich povrch stratí na elasticite alebo gumy stvrdnú.

Foto: pixabay.com