Dôležitosť pravidelného čistenia zubov je nepochybná. Ide o rutinný postup, ktorému väčšina z nás venuje pozornosť každý jeden deň. Málokedy však myslíme na to, ako dobre si tieto časti ústnej dutiny umývame. Zlá hygiena môže mať vážne následky, preto je dôležité pochopiť, ako si zuby správne umývať.

Náš článok a domáce bielenie zubov by vám mohli poradiť ako na to.

Prečo je čistenie zubov dôležité?

Jedným z najviac „špinavých“ miest v našom tele je ústna dutina. Môže za to vysoká vlhkosť a príjem potravy, ktoré vytvárajú dobré podmienky pre reprodukciu stoviek mikroorganizmov.

Starostlivosťou o ústnu dutinu pomáhame nášmu imunitnému systému a zdraviu celého tela.

Ak si zuby nečistíte dlhší čas alebo to robíte nesprávne, baktérie sa rýchlo množia. Vytvorí sa mäkký bakteriálny plak. Mikroorganizmy potom vylučujú veľké množstvo kyselín, ktoré ničia sklovinu a objavuje sa kaz.

No a prítomnosť tohto zubného kameňa a kazu zvyšuje riziko vzniku rôznych chorôb ústnej dutiny:

  • ľudia, ktorí majú zubný kaz alebo ochorenie ďasien, majú zároveň aj o 25 percent vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť srdcovými a cievnymi chorobami. Zároveň sa zvyšuje aj riziko náhleho úmrtia u pacientov, ktorí prekonali srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu, ak zle monitorujú svoju ústnu dutinu.

Zapálené ďasná – zapálený mozog

Podľa štúdie amerických vedcov, ak podceníte pravidelnú ústnu hygienu, môžete mať vyššie predispozície na ochorenie Alzheimerovou chorobou. Faktom je, že v ústach žijú baktérie Porphyromonas gingivalis, ktoré po premnožení môžu spôsobiť periodontálne ochorenie, zápalové ochorenie ďasien.

V tomto prípade môžu mikróby vstúpiť do ciev a šíriť sa krvnou cestou v tele, vrátane vstupu do mozgu. Tam začnú produkovať proteázové enzýmy, ktoré prerušujú väzby medzi aminokyselinami v proteínoch. Najhoršie na tom je, že antibiotická liečba túto baktériu nezabíja, iba ju robí odolnou voči liekom.

A pritom sa tomu všetkému môžete vyhnúť obyčajným a častejším umývaním zubov.

Ako na správne čistenie?

Nemusíte sa v ničom obmedzovať a dokonca sa ani vzdať obľúbených pukačiek, kávy alebo čokolády, ak viete, ak si zuby správne umyť.

Najdôležitejšie je, si čistiť zuby dvakrát denne: ráno a pred spaním. Lekári odporúčajú, aby ste sa každému hygienickému postupu venovali minimálne tri minúty. Pohyby by mali smerovať od ďasna k okraju zubu. Kefka musí byť na zube a určitou intenzitou treba na ňu vytvárať primeraný tlak.

Je tiež dôležité si vyčistiť zuby aj po každom jedle. Ich čistenie počas dňa však môže byť problematické, takže ľudia so zdravou ústnou dutinou používajú žuvačky: žuvať by sa nemali ale dlhšie ako päť minút a až po jedle.

Pomôcť môže aj ústna a niekedy aj obyčajná voda. Tak na to myslite a nepríjemným chorobám spôsobeným zubným kazom sa určite vyhnete.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com