Zamysleli ste sa niekedy na tým, ako sa nadstavujú kurzy, ktoré možno denne pridávate na svoj tiket? Ak nie, tak tento článok je určený práve pre vás. Dozviete sa všetko podstatné, podľa čoho sa bookmakeri riadia pri vypisovaní kurzov.

Odborníci určujú šancu výhry favorita

Kurzy v stávkových kanceláriách sa nastavujú pomerne ľahko, keďže veľkú prácu za profesionálnych bookmakerov spraví počítačový systém. Ich úlohou je najmä odhadnúť šancu favorita zápasu na víťazstvo v zápase. Do úvahy berú všetky dôležité štatistiky, situáciu v tíme či iné zaujímavosti.

Na určenie pravdepodobnosti sa pri každom zápase podieľa viacero odborníkov, aby bola čo najpresnejšia. Následne zvyšné dva tipy už vygeneruje počítačový systém. Ten dbá na to, aby bol výsledok rovnice: (1/ tip 1) + (1/ tip X) + (1/ tip 2) menší než číslo 1.

Ak by spomínaná rovnica nemala požadovaný výsledok, tipujúci by mohli využívať stávkarsku stratégiu, zvanú Surebets. Jej pointou je to, že jednoducho nemôžete prehrať.

Pre lepšiu ilustráciu si môžeme uviesť príklad z tenisu.

Ak by boli vypísané kurzy 2,20 a 2,20 je jasné, že nech dáte akýkoľvek tip za ten istý vklad, budete v zisku. To by však pre stávkové kancelárie znamenalo rýchly bankrot. Spomínaná rovnica tak vždy musí mať výsledok menší ako 1. Ak sú teda šance oboch hráčov alebo hráčok na víťazstvo rovnaké, vypíšu sa kurzy približne na úrovni 1,80 – 1,80.

Bookmaker musí byť stále v strehu

Dôležité je spomenúť aj zníženie kurzov o maržu bookmakera. Zväčša to býva od dvoch do desiatich percent. Čím je zápas náročnejší na tipovanie, tým väčšia je marža. Samozrejme, odborníci na tipovanie nastavujú kurzy tak, aby na tom bola stávková spoločnosť zisková. Často nastávajú situácie, keď sa kurzy z hodinu na hodinu menia. Dokonca pri veľkom počte stávok na konkrétny tip sa občas stane, že z nejakého podozrenia je zápas stiahnutý z ponuky. Každopádne, bookmaker musí byť stále v strehu, aby dokázal na nepredpokladané situácie reagovať.

Foto: ©GAUTIER22/fotky&foto