Ideálne je, ak dieťa motivujete k športu už od útleho detstva. V tomto období je doslova ako „čistá, nepopísaná“ tabuľa, ktorá každý návyk považuje za niečo bežné, rutinné. Tak by tomu malo byť aj vo vzťahu k športu a záujmovým aktivitám.

Apelujeme predovšetkým na rodičov. Dieťa si musia všímať po každej stránke a ak majú obavy, že práve ich potomok k športu neinklinuje, nech na to nenaletia! Každé dieťa potrebuje čas a individuálny prístup. Niektoré vám na „prihrávku“ hneď reaguje, iné sa potrebuje postupne zoznámiť so samotnou aktivitou, prostredím a kolektívom.

Aj keď tomu mnohí rodičia nechcú veriť, výber športu či inej záujmovej aktivity záleží aj od samotnej osobnosti, povahy dieťaťa. Nie všetko totiž dedia deti len po rodičoch. Ak ste vy vo veku svojho dieťaťa nedokázali posedieť ani minútu na jednom mieste, ešte neznamená, že z neho budete mať bežca na dlhé trate.

Dieťa v ničom neobmedzujte a poskytnite mu priestor, nech samo spoznáva

Nie každému vyhovujú typické kolektívne disciplíny či bežné loptové hry. Možno sa vaše dieťa vidí skôr na tanečnom parkete alebo na výtvarnej.

Presne na takéto spoznávanie je práve detstvo tým najlepším obdobím. Máte dosť času vysvetliť svojim drobcom princíp každej hry a na tú, čo ho najviac zaujme, sa samo bude vypytovať. Deti sa rady predvádzajú, sú spontánne a „svoj talent“ nedokážu dlho skrývať!

Väčší problém nastáva, keď z ich strany bádať absolútny nezáujem o akúkoľvek hru či pohyb. Rozhodne ich nenúťte, nič im neprikazujte. Na to by reagovali len väčším odporom. Vyberajte aktivity, plánujte výlety a spoločnú zábavu tak, aby ani netušili, že cvičia. Pre ich zdravie a vitalitu úplne stačí, že sú v pohybe aspoň dvakrát za týždeň… Postupne sa to snáď rozbehne aj samo!

Foto: pixabay.com