Opatrovanie bezvládneho človeka, ktorý môže byť navyše aj vašim blízkym, nie je ľahké. Vyžaduje si to veľa trpezlivosti, empatie, obetavosti a v neposlednom rade aj fyzických síl. Zabezpečiť, aby sa takýto človek necítil na príťaž a osamotený, a pomôcť mu pritom zachovať určitú kvalitu a dôstojnosť života môže byť pomerne náročné.

Opatrovateľstvo

Zdravý človek si väčšinou vychutnáva život plnými dúškami a nepremýšľa nad možnými chorobami, ktoré niekedy zvyknú prichádzať aj s vekom. Ak sa však zrazu choroba stane neodmysliteľnou súčasťou života, je potrebné prispôsobiť jej aj životný štýl. Choroba nemusí byť strašiakom vtedy, ak človek naďalej zostáva mobilný, dokáže sa postarať o seba a rodinu, samostatne premýšľať, jesť a pracovať. Keď však človek zrazu zostane odkázaný na pomoc druhých, rodina, ktorá sa chce postarať o chorého príbuzného v domácom prostredí, prispôsobuje chod domácnosti bezvládnemu. V rodinnom prostredí to často znamená výmenu rolí a vzťahov.

Náš sociálny systém tiež ponúka opatrovateľskú starostlivosť v domácom prostredí, ktorá spočíva v pomoci s príjmom potravy, zvládaní ťažkostí s hygienou, transportom z miesta na miesto, na vyšetrenie. Všetky tieto činnosti sa dajú naučiť a kvalitne vykonávať, prístup k človeku a schopnosť podať psychickú podporu však vychádza zvnútra človeka. Jedným z hlavných a najdôležitejších prvkov v celej problematike starostlivosti a ošetrovania je vždy snaha udržať dôstojnosť chorého.

Únik moču

Veľmi častým problémom, s ktorým sa musí ošetrovateľ u chorého vyrovnať, je únik moču, lekársky inkontinencia. Ide o mimovoľné a nekontrolovateľné vylučovanie moču alebo aj stolice, ku ktorému dochádza v nevhodnej chvíli a na nesprávnom mieste. Každá situácia u osôb s inkontinenciou je pritom jedinečná. Ak sa človek ešte dokáže o seba postarať sám, často to u neho vyvoláva pocit mrzutosti a strach vychádzať z domu alebo sa stýkať s blízkymi.

Veľa ľudí, hlavne seniorov, pije málo a nedodržiava pitný režim z dôvodu, že sa obávajú zhoršenia tohto problému. Pritom hydratácia je veľmi dôležitá, nedostatok vody negatívne ovplyvňuje činnosť tkanív, orgánov a celého tela. Vyšší príjem tekutín je potrebné zabezpečiť pri užívaní niektorých liekov, infekčných ochoreniach a počas horúcich dní. Často je inkontinencia aj hlavnou príčinou, prečo sú starí ľudia umiestňovaní do domovov dôchodcov. V súčasnosti však existujú moderné hygienické pomôcky, ktoré výrazne eliminujú vyššie uvedené problémy a zlepšujú kvalitu života chorých a rovnako ošetrujúcich.

Pokiaľ je chorým dlhodobo ležiaci pacient, sú potrebné isté znalosti a schopnosti k tomu, aby bola dodržaná dôsledná hygienická starostlivosť. Tu prichádzajú na pomoc jednorazové hygienické produkty v podobe plienok, vložiek alebo absorpčných podložiek. Výrobky musia mať vhodný anatomický tvar, byť ľahké a priedušné, aby nedráždili pokožku. Pre človeka, ktorý musí používať plienky každý deň, je dôležité, aby sa nešetrilo na ich kvalite. Výber najvhodnejšej plienky pre ležiaceho pacienta má veľký vplyv na kvalitu jeho života a tiež uľahčuje jeho opatrovanie.

Pomôcky na inkontinenciu

Hygiena je vo všeobecnosti individuálnou záležitosťou každého z nás. Iné je to však u chorého imobilného človeka, kde pravidelná hygiena zvyšuje jeho komfort a je dôležitou prevenciou pred vznikom infekcií, poškodenia kože či preležanín. Pri výbere najvhodnejšej pomôcky pre imobilného človeka treba zohľadňovať stupeň úniku moču, obvod pásu a bokov a tiež citlivosť pokožky. Je dobré vyberať pomôcky, ktoré umožnia pokožke voľne dýchať a poskytnú ochranu pred pretečením.

Na trhu existujú pomôcky s rôznym stupňom savosti, označované napríklad systémom kvapiek, rovnako ako to býva pri menštruačných vložkách. K novej generácii pomôcok na inkontinenciu ležiacich osôb patria absorpčné plienkové nohavičky, ktoré sa prispôsobujú telu a dajú sa opakovane zapínať a rozopínať. Vyrábajú sa v niekoľkých veľkostiach a stupňoch sacieho účinku. Navyše majú indikátor vlhkosti, ktorý upozorní ošetrujúceho na nutnosť výmeny pomôcky. Pri takýchto plienkach nie je nutná výmena viac ako 3-krát denne. Sú diskrétne a pomáhajú zachovať zdravú pokožku. Neutralizátor zápachu znižuje riziko amoniakového zápachu, čím poskytuje pocit sviežosti a hlavne dôstojnosti.

Vhodne zvolená pomôcka dokáže zabezpečiť pocit pohodlia a bezpečia a zaistiť aj spokojný spánok chorého. V prípade, že by ste mali záujem si tieto produkty vyskúšať, je to možnosť objednať vzorku produktu zdarma. Absorpčné pomôcky sú po splnení určitých kritérií hradené zo zdravotného poistenia. Pravidlá sú vždy aktualizované v rámci zoznamu kategorizovaných pomôcok podľa stupňa inkontinencie.

Pre ľudí, ktorí opatrujú blízku osobu, ale tiež pre profesionálov v zariadeniach sociálnych služieb či v domácej ošetrovateľskej starostlivosti sú k dispozícii informácie, podpora a poradenstvo priamo od výrobcu pomôcok. Systém spolupráce a poradenstva spočíva v inštruovaní, podpore, poskytovaní vzoriek a zavedení individuálnych plánov inkontinenčnej starostlivosti a hygieny do praxe. Vďaka použitiu vhodných pomôcok na inkontinenciu je možné znížiť objem kupovaných pomôcok, a tým aj náklady, a zároveň šetriť energiu a zdravie ošetrujúcich pri ich výmene.

Foto: tena.sk