Problémy s očami dokážu narobiť nemalé problémy každému, kto ich má. Kým sú podchytené v zárodkoch, ste na dobrej ceste spomaliť alebo načas zastaviť zhoršovanie zraku. Ak však svoje problémy necháte pokročiť do vážnejšieho štádia, číslo vašej dioptrie bude len stúpať a vy si budete búchať hlavu, prečo len ste s problémom nič nerobili už na začiatku. To už ale bude, bohužiaľ, neskoro.

Už pri prvých, aj keď malých problémoch so zhoršeným zrakom či už do diaľky, či na blízku vzdialenosť, sa pacient nevyhne potrebným dioptriám. V dnešnej dobe je nesporne veľkou výhodou, že si môže človek s problémom očí vybrať medzi okuliarmi či kontaktnými šošovkami. Nie každý by si vedel zvyknúť na rám okolo oka a ďalší si zas nevie predstaviť šošovku prisatú pod viečkom.

Prvou skupinou sú pacienti, ktorí cielene vyhľadávajú okuliare a dotvárajú si tak celkový vzhľad. Je pravda, že nie každému okuliare pasujú k tvári, no sú aj takí, ktorým sa okuliare tak hodia, že bez nich si ich už okolie nevie predstaviť. Špecializované obchody na optiku ponúkajú vo svojom sortimente mnoho rámov okuliarí, cez farebné, čierne, tenké, hrubé, hranaté, že si každý, kto okuliare hľadá, príde bezpochybne na svoje.

Na druhej strane je tu skupina ľudí, ktorá buď to okuliare nemôže nosiť, alebo ich jednoducho nechce mať dennodenne nasadené na očiach. Tí, ktorí pre svoju, napríklad športovú, činnosť okuliare nemôžu nosiť, svoju situáciu riešia jednak tak, že v tých chvíľach ostanú „slepými,“ alebo si nasadia šošovky. To isté zostáva aj odporcom okuliarov. Jedine, že by sa rozhodli pre laserovú operáciu očí a svoj problém tak úplne eliminovali.

Na trhu sú rôzne typy šošoviek, ktoré sa líšia aj svojou životnosťou. Práve podľa tohto faktoru sa odvíja ich cena, a teda čím dlhšie šošovky vydržia, tým je ich cena vyššia. Samozrejme, musíte sa o ne starať, v opačnom prípade je ich doba použitia znížená. Roztok, v ktorom sú v čase mimo očí uložené, je potrebné pravidelne meniť a šošovky po prekročení doby trvanlivosti viac nepoužívať, pretože si tým môžete spôsobiť nemalé problémy s očami a nakoniec vás okuliare či operiácia neminú.

Ako si aplikujeme šošovky

Aplikácia šošoviek nie je žiadna veda, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V prvom rade, čo je snáď nad slnko jasnejšie, je potrebné mať dokonale čisté ruky. Práve preto by mal mať každý používateľ kontaktných šošoviek mydlo s vysokým percentom ničenia baktérií alebo mydlo, ktoré je určené priamo na dezinfekciu, pretože dostať nečistoty z rúk na šošovku znamená dostať si ju do oka.

Šosovka sa môže aplikovať jednou alebo obidvomi rukami. Pre začiatok je dobré použiť obe, a teda jednou si spodné a vrchné viečko od seba odtiahnuť a druhou rukou šošovku, ktorá musí mať tvar mištičky, vložíte približne do stredu oka, opatrne a pomaly pustíte viečka a ich zavretím sa šošovka už sama dostane do presného bodu.

Aplikácia jednou rukou je o čosi ťažšia, no dlhodobí používatelia zvládajú aj tento spôsob. Jednoducho prostredníkom stiahnete spodné viečko smerom nadol, oko vyvrátite hore a ukazovákom šošovku vložíte na miesto, viečko pomaly pustíte a ono si už nájde vhodnú polohu, ktorá oku najviac vyhovuje.

Pre ženy môžu byť obrovskou nevýhodou pri aplikácii šošoviek do oka gélové nechty. Tie môžu spôsobiť nielen nepríjemnosti pri rannom zavádzaní či večernom vyberaní šošoviek, no v konečnom dôsledku ich môže hrana umelého nechtu pretrhnúť a tým spôsobiť aj nemalú škodu, keďže šošovky nie sú najlacnejšou záležitosťou. Preto je potrebné udržiavať obrovskú pozornosť pri narábaní so šošovkami, pokiaľ sa nechcete nešťastnou náhodou vybrať ráno do práce či školy s okuliarmi, ktoré nemáte v najväčšej láske.