Nechty môžeme predĺžiť a zdobiť UV gélom, alebo akrylom. Výhodou akrylových nechtov je ich pevnosť. Ak sa rozhodneme robiť akrylové nechty doma, zistíme, že sú i cenovo výhodnejšie a nepotrebujeme žiadnu UV lampu. Odpadávajú starosti so zapojením do elektrickej siete i na stole máme viac miesta. Nevýhodou je zapáchajúci liquid a rýchlo schnúci akryl, no šikovné ruky to zvládnu.

Na šablóny a na tipy

Na upravené a prebrúsené prírodné nechty nalepíme nechtové tipy, alebo založíme šablóny. Tipy lepíme špeciálnym lepidlom tak, aby nevznikli pod umelým nechtom bublinky. Tie sú častým dôvodom skorého zlomenia nechtu. Po nalepení prebrúsime nerovný prechod medzi tipom a nechtom i celý povrch tipov. Brúsime opatrne, aby sme nepoškodili prírodný necht.

V prípade, že sa rozhodneme pre modelovanie na šablónu, založíme šablónu pod necht. Upevníme ju samolepiacou časťou o prst tak, aby čo najpresnejšie kopírovala a predlžovala necht. Znázornené čiary na šablóne sú nám nápomocné pri modelovaní nechtov.

Nezabúdajme na primer

Prírodný necht je nevyhnutné potrieť primerom. Primer vytvorí pevnú väzbu medzi prírodným nechtom a nanášaným akrylom. Môžeme ho naniesť v dvoch vrstvách. Jeho úlohou je zároveň chrániť nechty pred plesňami. Primer nenatierame na umelý tip ani na šablónu. Na takto pripravené nechty môžeme nanášať akryl.

Miešanie akrylu

Akryl na nechty sa predáva ako jemný prášok, ktorý potrebujeme miešať s tvrdidlom. Tvrdidlo na akryl nesie názov acrylic liquid. Keďže zmiešaný akryl tvrdne na vzduchu, nemôžeme si hmotu namiešať v tégliku. Preto si odlejeme malé množstvo liquidu do sklenenej nádobky. Doň namočíme okrúhly štetec na akryl a špičku mokrého štetca ponoríme do akrylového prášku. Na štetci sa vytvorí guľôčka akrylovej hmoty. Tento akryl nanášame priamo na pripravené nechty. Ak vám pri nanášaní začne akryl tvrdnúť, potrite ho liquidom a pracujte ďalej.

Pri rozotieraní akrylu dávame pozor, aby materiál nezatiekol k nechtovej kožtičke. Pri odrastaní nechtov by potom vznikali na týchto miestach odchlipy, čo vedie k následnému oslabeniu a zlomeniu nechtov.

Nie je liquid ako liquid

Pre prácu s akrylom si zvoľme správny liquid (tvrdidlo). Môžeme si vybrať z viacerých druhov. Či to bude liquid pre začiatočníkov, liquid pre profesionálov, UV liquid, alebo bezzápachový liquid. Každý z nich je vhodný pre iný typ práce i zručnosti. Acrylic liquid pre začiatočníkov tvrdne pomalšie, a tak máme viac času na modelovanie nechtov. Liquid bez zápachu je pre tých, ktorí nemajú dostatočne vetranú miestnosť, alebo im zápach liquidu škodí. No aj bezzápachový liquid nieje celkom bez zápachu.

Často sa stretávam s mylným názorom, že UV liquid na nechty tvrdne v UV lampe. Omyl! UV liquid tvrdne taktiež na vzduchu. Má UV ochranu, ktorá chráni akrylovú hmotu a akrylové nechty pred žltnutím. Akrylové nechty si tak zachovajú svieže farby niekoľko týždňov. UV liquid na nechty poznáte podľa charakteristickej fialovej farby.

3D ozdoby z akrylu

Skúsenejší môžu z akrylu vytvárať vlastné 3D ozdoby na nechty. Či to budú kvety, motýle, mašle alebo srdiečka. Každý jeden kus bude určite originálom. Akrylové 3D ozdoby na nechty sa tvarujú pomocou štetca s názvom mačací jazýček, no pomôcť si môžeme i pomarančovým drievkom. Pre začiatočníkov sú silikónové formy na 3D ozdoby.

Veľa tiež pomôžu stránky, ktoré sa venuju problematike robenia gélových a akrylových nechtov komplextnejšie. Ale len málo ktoré obsahujú kompletné video príručky, tak ako to má stránka stránka www.sadananechty.sk, kde nájdete návody pre robenie akrylových nechtov.