Chystáte sa šiť, ale neviete, ako vybrať bavlnenú látku a kde ju kúpiť? Poďme sa pozrieť na to, ako vybrať tú najvhodnejšiu bavlnenú látku a aké máte možnosti. Vedeli ste, že najlacnejšie si zaobstaráte látky v e-shope a ešte navyše si vyberiete z veľkého množstva tovaru?

Čo to znamená “látky metráž”

Látky sa predávajú na metre, preto sa označujú ako “látky metráž”. Čo si pod tým predstaviť? V online obchode uvidíte pri látke označenie “šírky”, čo znamená, ako je látka široká (napríklad 150 cm). Ďalej je v popise produktu uvedená cena, teda koľko zaplatíte za jeden meter (alebo tiež 10, 20 či 50 centimetrov, každý obchod má inak) tejto látky o uvedenej šírke. Ak je pri látke napísané, že je široká 150 cm a stojí 140 Sk, tak za 100 x 150 cm zaplatíte uvedených 140 Sk.

Ďalej sa pri látke uvádza gramáž, aká je pevná. Podľa gramáže spoznáte, na čo sa látka hodí. Dekoračné látky na závesy majú väčšiu gramáž, napríklad 210 g / m2, klasické módne látky mávajú okolo 125 až 145 g / m2, látky, ktoré sa používajú napríklad na nohavice, mávajú približne 190 g / m2. Látky poťahové, ktoré sa dávajú na sedačky a kreslá môžu mať gramáž až 435 g / m2. Niektoré e-shopy pri látkach uvádzajú tiež využitie, teda či sa hodí na šitie nohavíc, závesov, plienok, kočíkov alebo detského oblečenia.

Bavlnená látka

Medzi najobľúbenejšie patria bavlnené látky, pretože bavlna je veľmi príjemným materiálom, ktorý sa dobre nosí a zároveň sa s ním veľmi ľahko pracuje. Bavlnené látky sa hodia na šitie oblečenia, dekorácií, posteľnej bielizne, vyrobíte z nich krásne poťahy na vankúšiky, ktoré poslúžia ako vianočné darčeky. Záleží vždy na uvedenej gramáži, teda na tom, ako sa látka silná a na čo je určená. V obchodoch uvidíte rôzne označenia bavlnených látok. Poďme sa na niektoré z nich pozrieť.

Bavlnený popelín – látka s nižšou gramážou (92 g / m2) patrí medzi jemnejšie materiály, ktoré sa používajú veľmi často na zhotovenie detského oblečenia, posteľnej bielizne alebo dekorácií.

Strečová bavlna – má vyššiu gramáž (okolo 190 g / m2) a používa sa napríklad pri šití oblekov, šiat, kostýmov alebo nohavíc.

Bavlna úplet – vyššia gramáž (200 g / m2) sa hodí pre výrobky na zimu, treba sa z látky šijú čiapky či nákrčníky.

Bavlna Öko -Tex 100, trieda 1 – látka obyčajne gramáže okolo 140 g / m2 svojím označením demonštruje, že je vhodná pre deti do troch rokov a prešla špeciálnymi testami. Z hľadiska gramáže sa jedná o univerzálnej látku, ktorú je možné použiť na tričká, dekorácie alebo posteľnú bielizeň.

Flanel – látka o vyššej gramáži (162 g / m2) sa používa na košele, ale môžu z nej byť vytvorené tiež dekorácie alebo posteľná bielizeň.

Keper – látka o pomerne vysokej gramáži (244 g / m2) sa používa na pracovné odevy.

Bavlna UNI – ako už z názvu vyplýva, univerzálne látka o bežné gramáži (115 g / m2) sa hodí na vytvorenie vankúšikov, dekorácií alebo posteľnej bielizne.

Na koho sa obrátiť, keď potrebujete poradiť

Už viete, akú látku kúpite? Môžete vyskúšať nákup v menšom e-shope alebo v obchode s kamennou predajňou, kde vám pani predavačky ochotne poradia. Ak sa do predajne nedostanete, skúste sa opýtať v online poradni v e-shope s látkami. Online poradne fungujú výborne a odborný personál vám s výberom látky pomôže aj na diaľku.