Dopravná nehoda je veľmi nepríjemná záležitosť. Nehovoriac o tom, keď spôsobíte veľké majetkové škody či ujmu na zdraví a živote. Povinné zmluvné poistenie vám v takejto situácii pomôže, avšak musíte aj vy vynaložiť určité úsilie na to, aby ste nehodu čo najskôr vyriešili. Ako teda postupovať, ak spôsobíte dopravnú nehodu?

Zabezpečenie miesta nehody

V prvom rade treba konať s chladnou hlavou a nepanikáriť. Ak spôsobíte dopravnú nehodu, pravdepodobne tým obmedzíte časť cestnej premávky. Myslite aj na druhých a zabezpečte miesto výstražným trojuholníkom, aby si ostatní spolujazdci nehodu včas všimli a vedeli tomu prispôsobiť svoju jazdu. Oblečte si reflexnú vestu a zapnite výstražné svetlá. Ak to nie je nevyhnutné, nepresúvajte vozidlá.

Prvá pomoc zraneným

Skontrolujte či sa vám alebo ostatným účastníkom nehody niečo nestalo. V prípade potreby poskytnite prvú pomoc a zavolajte záchrannú službu na telefónnom čísle 155 alebo 112. Oboznámte ich kde sa stala nehoda, koľko ľudí je zranených a riaďte sa podľa ich pokynov. Určite sa nepokúšajte z miesta nehody odísť. Útek či neposkytnutie prvej pomoci môže byť predmetom trestného stíhania.

Polícia

Políciu nie je nutné volať v každom prípade. Zo zákona je povinné ohlásiť nehodu na polícii, ak sa účastníci nehody nevedia dohodnúť, kto je za nehodu zodpovedný alebo nie je jasný priebeh nehody, vinník z miesta nehody ušiel alebo je vodič pod vplyvom alkoholu či iných návykových látok. Rovnako je povinné políciu zavolať ak došlo k zraneniu osôb či k úmrtiu alebo došlo k poškodeniu majetku tretích osôb. Ak ani jedna z týchto udalostí nenastala, ale výšku hmotnej škody odhadujete na viac ako 3990 eur, tak políciu tiež zavolajte. Rovnako aj ak sa nehoda stala v zahraničí.

Zdokumentovanie nehody

Zdokumentovanie celej nehody vám poslúži pri vyjednávaní s poisťovňou. Preto s ostatnými účastníkmi nehody spíšte správu o nehode. Vinník si ponecháva originál, ktorý potom zanesie poisťovni. Ak aj nie ste vinný,  vypýtajte si od vinníka občiansky preukaz a poznačte si jeho kontaktné údaje, adresu a doklad o pzp poistení. Odpíšte si názov a adresu poisťovni, v ktorej je vinník poistený a aj číslo dokladu o poistení. Pre lepšie zdokumentovanie si celú nehodu pofoťte a poznačte si aj kontakt na svedkov nehody.

Oboznámte vašu poisťovňu o nehode

Určite čo najrýchlejšie kontaktujte poisťovňu, kde máte uzatvorené pzp a oboznámte ju o nehode, ktorá sa vám stala. Ak ste nehodu zavinili vy, tak jej musíte zaniesť spomínanú správu o nehode. V každom prípade do 15 dní od nehody poisťovni nehodu nahláste aj písomne. Ak sa stala nehoda v zahraničí, tak máte 30 dní na to, aby ste poisťovňu o nehode informovali.

Foto: pixabay.com