Tento otravný hmyz iste netreba nikomu predstavovať. Mnoho ľudí však netuší, že komáre môžu byť pôvodcom závažných ochorení. Považujeme ich len za nepríjemnosť, ktorá nám svojim bzučaním nedá spať a vadí nám svrbenie po uštipnutí. No môže to byť aj vážnejšie.

Riziká po uštipnutí komárom

V našich končinách sa bežne vyskytuje komár piskľavý. Nepovažujeme ho síce za nebezpečného, no pravdou je, že už aj u nás boli zaznamenané prípady západonílskej horúčky, prenášanej týmto komárom. Ochorenie môže viesť k zápalu centrálnej nervovej sústavy a u ohrozených osôb môže končiť smrťou.

Na Slovensku, v Čechách, Maďarsku a Rakúsku sa však v minulosti objavil už aj komár tigrovaný. Ten prenáša napríklad ochorenie zika, ktoré je mimoriadne nebezpečné pre tehotné ženy, respektíve pre nenarodený plod. Dôvod na obavy tu teda určite je.

Používajte repelent správne!

Najúčinnejším spôsobom ochrany je jednoznačne repelent. Aj ten by ste však mali vedieť používať. V prvom rade si vyberte správne. K najčastejším účinným látkam v repelentoch patrí DEET. Táto látka je však považovaná za nebezpečnú, najmä pre deti a tehotné ženy. Častý je tiež ikaridín a alternatívou sú aj prírodné repelenty s obsahom silíc. Rôzne druhy repelentov kúpite v eshope www.najlekaren.eu. Ako repelent používať, aby účinkoval správne?

  • Repelent účinkuje dlhšie na oblečení. Okrem tela si ním teda postriekajte aj odev.
  • Ak sa silno potíte, použite repelent opakovane. Pot ho zmýva.
  • Pozor na opálenie! Repelent znižuje účinok opaľovacieho krému. Vždy použite najprv opaľovací krém, až potom repelent.
  • Repelent naneste na každý kúsok odhalenej kože.
  • Po návrate z prírody sa osprchujte! Dôležité je zmyť zvyšky repelentu z pokožky.

Pomáha tiež, ak si do prírody vezmete oblečenie s dlhými rukávmi. Tvár si môžete chrániť špeciálnymi klobúkmi so sieťkou. Prípady vážneho ochorenia po uštipnutí komárom sú u nás skôr zriedkavé. No opatrnosť je určite namieste.

Foto: pixabay.com