A bolo svetlo! Kiežby bolo osvetlenie v uzatvorenom priestore možné rozmiestniť bez rozmyslu a ťažkostí, však? Nanešťastie, mať dobré, príjemné, nie príliš silné, úsporné a zároveň všetko pokrývajúce svetlo, nie je dvakrát tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad možno laikovi zdá. Svetlo je nevyspytateľné a dokáže v mnohých veciach poriadne prekvapiť. Obzvlásť, keď ho nainštalujete bez predošlého rozumného uváženia len tak, ako sa vám zachce.

V prvom rade, ak je reč o dobrom či až dokonalom rozmiestnení osvetlenia v interiéri, je užitočné vybrať si kvalitné lampy, svietidlá, tienidlá či v neposlednom rade aj žiarovky. Práve tie dokážu narobiť poriadnu neplechu a neporiadok so životným prostredím. Ešteže aj vývoj žiaroviek ide ruka v ruke s rýchlo sa vyvíjajúcou technickou dobou a momentálne sú už na trhu úsporné žiarovky, ktoré sú milosrdné aj k našej matičke Zemi.

Nie len peňažná úspora

Dokonca už niektoré štáty, patriace do Európskej Únie, zakázali prostredníctvom zákonov používanie obyčajných žiaroviek svojim obyvateľom a na ich trhu sú v ponuke iba tie s nízkou spotrebou, ktoré navyše majú niekoľkonásobne dlhšiu životnosť ako žiarovky, na ktorých používanie sme boli dlhé roky zvyknutí. Slovensko zatiaľ medzi krajiny odmietajúce starý typ žiaroviek nepatrí, no už aj v našich domácnostiach sú čím ďalej, tým viac rozšírené žiarovky s malou spotrebou energie.

Pre celkové kvalitné presvetlenie bytu je dobré okúsiť bodové svietidlá a ich čaro. Ak už tento typ osvetlenia používate, máte obrovské eso v rukáve, pretože nie je lepšej varianty ako bodovky. Neodškriepiteľnou výhodou bodových svetiel je ich možná rozmiestnenosť podľa vkusu a potreby majiteľa. Samozrejme, všetko záleží aj od stropu, no ak prerábate izby, nie je s tým žiadny problém.

Na začiatku inštalačného procesu by ste si mali premyslieť, v ktorej časti vnútorného priestoru budete najčastejšie tráviť čas, a tým pádom tam aj potrebovať najväčšiu koncentráciu svetla. Sú to miesta, kde budete čítať, pracovať, pozerať televíziu či používať počítač. Do týchto oblastí by mali smerovať približne tri až štyri bodovky a na okrajových častiach miestnosti stačí namontovať podľa potreby po jednom či dvoch bodových osvetleniach.

Nemali by ste však okrem stropových svetiel zabúdať na „pomocné,“ čiže menšie stolové alebo vertikálne lampy, ktoré napomôžu tam, kde centrálne svietenie zlyháva. Napríklad pri posteliach alebo pri písacích stoloch je užitočné mať menšiu lampu, ktorá má ohybné telo a vy si ju môžete priamo nasmerovať tam, kde chcete mať najviac svetla. Je dobré ich využívať najmä v prípadoch, kedy sedíte k svetlám umiestneným na strope chrbtom a sami si tak robíte clonu a tieň pred sebou.

V prípade rodinných domov by ste nemali zabúdať ani na exteriérové svietidlá, ktoré sú taktiež dôležité. Jedným, ktoré by nemalo chýbať pri ani jednom dome je svetlo, ktoré je umiestnené pri vchodových dverách a najlepšie, čo môžete urobiť, je nastaviť ho na fotobunku. Je síce pravda, že tá môže byť až príliš citlivá a následne sa môže aj rýchlo vybíjať žiarovka, no ak je nainštalovaná odborníkom, mala by fungovať tak, ako si to želáte vy. Pravdaže, ak so svetelnou fotobunkou nemáte dobré skúsenosti alebo ju jednoducho striktne odmietate, nič zlé sa nestane, ak sa rozhodnete pre obyčajné svetlo, fungujúce na manuálny vypínač. Nevýhodou však môže byť zabúdanie zhasnutia svetla po zavretí dverí alebo odchode a v konečnom dôsledku to bude mať rovnaký efekt ako fotobunka, keďže ostane zasvietené častokrát aj celú noc.