Áno, aj do zamestnania sa dá chodiť s radosťou, pokiaľ nemusíme myslieť na to, že sa necítime pohodlne. Tak si uvarte teplý čaj alebo kávu, prehoďte s kolegami pár viet a šup do kvalitných pracovných topánok, s ktorými deň prejde, akoby boli zázračné.

Pracovná obuv sa stará o bezpečnosť a pohodlie

Ak ide o bezpečnosť na pracovisku, je na mieste byť náročnými. Hoci sa to nezdá, každá práca je svojím spôsobom náročná aj pre naše nohy. Či pracujeme fyzicky, alebo celý deň sedíme v laboratóriu alebo za počítačom, určite by sme nemali mať obuté topánky, v ktorých sme sa do práce vybrali. Dôvod je veľmi jednoduchý. Okrem toho, že nám aj sami výrobcovia obuvi odporúčajú akékoľvek topánky pravidelne striedať, aby dlhšie vydržali a nedeformovali sa, si to zaslúžia aj naše nohy – predsa len, byť celý deň navlečení v tom istom, to nezaváňa komfortom. Naučte sa preto aj vy používať v práci vhodné prezuvky – také, ktoré sú ideálne pre vašu pracovnú pozíciu. Je jasné, že do dielne sa hodí pracovná obuv so spevnenou špičkoupodrážkou odolnou voči olejom a iným chemikáliám, na stavby alebo prácu v exteriéri sú zasa vhodné vodoodolné a protišmykové pracovné topánky, ušité na mieru počasiu – poltopánky a sandále na jar a leto, členková obuv a čižmy zasa na zimu. Ak vás to prezúvanie naozaj nebaví, jednoducho si zvoľte obuv, s ktorou sa nenatrápite – nie všetky topánky treba šnurovať, niektoré stačí zapnúť suchým zipsom alebo iba navliecť, ako napr. klasické „gumáky“. Nevyhovuje vám ich dĺžka a často máte premočené nohavice? Riešenie sa vždy nájde, napríklad aj vo forme topánok spojených s nepremokavými nohavicami s trakmi.

Vhodná obuv pre každé povolanie

V akej oblasti pracujete? Dnes ľahko natrafíte na akýkoľvek druh obuvi, ktorý máte predpísaný v pracovnom poriadku. Biela obuv je vhodná pre prácu v laboratóriách, v zdravotníckej aj potravinárskej sfére a poskytuje nohám komfort bez ohľadu na to, koľkokrát nadčasujete. V priemyselnej, poľnohospodárskej, výrobnej, technickej alebo stavebníckej sfére si tiež môžete užiť svoj pracovný deň v obuvi, ktorá spĺňa všetky bezpečnostné štandardy. Skvelé je, že vlastnosti pracovnej obuvi môžete aj vylepšovať pridaním výplní alebo vložiek, ktoré ešte viac rozmaznajú vaše nohy. Dobrá pracovná obuv správne fixuje vaše členky, je ergonomicky tvarovaná a zhotovená z priedušných textílií, ktoré umožnia pokožke nôh dýchať aj počas dlhého pracovného dňa. Špecialitou pracovnej obuvi je aj to, že obsahuje aj reflexné pásiky zvyšujúce bezpečnosť pri zhoršených svetelných podmienkach, ale napríklad aj jej izolačné vlastnosti, ktoré zabraňujú prenikaniu chladu a vlhkosti do topánok. Niektoré povolania si dokonca vyžadujú topánky, ktoré odolávajú vysokým teplotám a zvládajú kontaktné teplo až do hodnoty 300 °C. Svet pracovných topánok je skutočne bohatý. Keď natrafíte na kvalitnú pracovnú obuv, nebudete ju musieť tak často meniť za novú, nebudete trpieť bolesťami chodidiel a určite sa aj vyhnete pracovným úrazom.