Nemusia pôsobiť ako päsť na oko. Aj kovová zárubňa môže byť štýlová, ak jej dáte šancu zažiariť v novom šate. Aké máte možnosti?

Štetec do ruky a zárubňu natrieť

No a čo, že je stará, ale stále je funkčná, a preto si nezaslúži vyzerať otrasne. Vezmite do rúk brúsny papier a doprajte zárubni menší peeling. Brúsením sa zbavíte hrboľčekov a starého náteru, povrch zárubne zdrsníte, vďaka čomu lepšie chytí nový náter. Nezabudnite ale zárubňu predtým umyť, aby sa vám štetec nezašpinil od prachu. Na zárubne je najlepšie voliť vodou riediteľné farby, ktoré v interiéri nezapáchajú, a najlepšie lesklé.

Oživenie farbami

Kto povedal, že zárubňa dverí musí byť nutne len hnedá, ako sme na to boli zvyknutí kedysi? Trendy sa menia, a tak si dnes môžete trúfnuť aj na bielu, béžovú, sivú či dokonca čiernu. Tá vynikne obzvlášť pri drevených dverách, pretože sa postará o príjemný kontrast. Chceli by ste svoj interiér ešte viac osviežiť? Siahnite po žltej, tyrkysovej alebo modrej farbe a potešte oči zakaždým, keď budete popri dverách prechádzať. Takto nádherne môžete dvere orámovať v celom dome.

Zárubne vybúrajte

Aj to je možnosť. Tieto práce je ideálne robiť naraz popri ostatných činnostiach, pri ktorých vzniká v domácnosti veľa prachu a neporiadku. Búranie však nesie pár rizík. Môže sa vám napríklad podariť odstrániť z okolia dverí nielen samotnú zárubňu, ale aj kus steny. Tú bude potom treba opäť domurovať, omietnuť a nafarbiť… Murárske práce tiež nie sú lacná záležitosť, treba sa pripraviť na známy fakt, že remeslo má zlaté dno.

Obloženie pôvodných zárubní

Ak sa vám nechce púšťať ani do maľovania, ani do búrania, do tretice máte možnosť uvažovať o obložení starej kovovej zárubne modernou obložkovou zárubňou v odtieni, ktorý zodpovedá vaším novým interiérovým dverám. Na pôvodnú zárubňu sa umiestni nová, ktorá síce o pár milimetrov zmenší otvor dverí, ale na druhej strane si k nej viete dať vyrobiť interiérové dvere na mieru, a tým je problém vyriešený. Najlepšie je dvere a obložkovú zárubňu k nim vyberať naraz.