Záverečné práce na vysokých školách majú rôzne podmienky, ktoré závisia od konkrétnej školy, odboru, ale aj typu samotnej práce. Čo by ste mali vedieť o hlavných rozdieloch medzi jednotlivými záverečnými prácami?

Semestrálna práca

Semestrálnu prácu od vás nebudú vyžadovať na každom jednom predmete, no pokojne sa vám môže stať, že budete každý semester písať aj dve. Jej štruktúra býva dosť variabilná, a preto by ste sa mali čo najviac držať zadania.

Bakalárska práca

Bakalárska práca je prvý a najjednoduchší typ záverečnej práce, ktorú študenti musia odovzdať na ceste k získaniu titulu bakalár. V podstate môže ísť len o kompilát cudzích, no správne ocitovaných alebo parafrázovaných myšlienok, z ktorých vám vyjde nejaký ucelený záver alebo výsledok.

Diplomová práca

V diplomovej práci sa očakáva nejaký prínos vášho výskumu. Nemusíte objaviť liek na rakovinu ani nadviazať kontakt s mimozemskými civilizáciami, no mali by ste dôkladne preskúmať nejakú hypotézu metódou, ktorú pred vami nikto nepoužil a prezentovať svoje výsledky, nech už sú akékoľvek.

Rigorózna práca

Vaša rigorózna práca môže byť v podstate len rozšírenou diplomovou prácou, ktorá bude doplnená o nové poznatky. Nie je pravda, že by mala byť viac vedeckou, v podstate ide len o širší obsah a komplexnejšie súvislosti v sledovanom prípade.

Atestačná práca

Atestačnú prácu nepíše každý „študent“, je viazaná len na niektoré typy zamestnaní a odborov. Každopádne, atestačná práca by mala spravidla obsahovať nejaké konkrétne poznatky získané z praxe, ktorú už niekoľko rokov vykonávate.

Foto: pixabay.com