O ženských hormonálnych problémoch sa hovorí bežne, no informácie o mužskom prechode nie sú až tak dostupné a málokto vôbec vie, čo je to andropauza, a že existuje.

Testosterón zohráva u mužov oveľa významnejšiu rolu ako len to, že sú vďaka nemu sexuálne aktívni. Ovplyvňuje tiež výzor, obnovuje tkanivá či vplýva na rast svalovej hmoty. Hoci prirodzene jeho hladina v krvi klesá už okolo tridsiatky, naplno sa prejaví po päťdesiatom roku života. U mužov tejto vekovej kategórie môže bez toho, aby o tom vedeli dochádzať k andropauze, ktorá má okrem fyzických symptómov i psychické prejavy.

Príznaky a prejavy andropauzy

Hoci zníženie aktivity, nevynímajúc sexuálnej, súvisí s vekom a je bežné, ak sa k nemu pridajú i ďalšie príznaky, radšej by ste mali spozornieť. Počas mužského prechodu môžete, podobne ako je to u žien, trpieť návalmi tepla a nadmerným potením. Pridať sa môže priberanie, zhoršenie pamäti, bolesti kĺbov a zmena spánkového režimu buď smerom k nespavosti, alebo k nadmernej únave.

Okrem jednoznačných zmien na tele však mužskú andropauzu sprevádzajú aj psychické anomálie, ako je celková rozladenosť, strata sexuálneho apetítu, pocit menejcennosti či strata zmyslu života. Najmä v súvislosti s nechuťou na intímny život sa emocionálny stav pacienta často zhoršuje.

Nejde len o genetiku

Úbytok testosterónu nie je jediným faktorom, prečo u mužov dochádza k andropauze. Hladinu hormónov v tele ovplyvňujú aj zlozvyky ako fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu. Spúšťačom výkyvov je tiež životospráva, napríklad pribúdanie na váhe, nevhodná diéta či nedostatok pohybu.

Ak máte podozrenie, že by ste mohli prechádzať mužským prechodom, najskôr navštívte všeobecného lekára. V prípade potreby vás pošle s odporúčaním za špecialistom zvaným andrológ. Neklesajte však na duchu. Na rozdiel od žien, ktorým sa v menopauze úplne pozastaví produkcia pohlavných hormónov, toto nie je prípad mužov. Ich hormonálna tvorba síce môže klesať, no nezastaví sa nikdy počas života.

Zdroj: nasalaska.sk