Už ste si niekedy položili podobnú otázku? Mnoho spoločností investuje nemalé finančné prostriedky do vývoja mobilnej aplikácie, no približne 90% mobilných aplikácii je možné stiahnuť zadarmo. Ako potom dokážu generovať príjem? Predstavíme vám 5 základných modelov speňaženia, ktoré môžete použiť aj pre vašu mobilnú aplikáciu.

Reklama v mobilnej aplikácií

Často využívaný model, kedy príjmy pochádzajú z predaja reklamného priestoru v aplikácii. Výhodou je, že všetky funkcie zostávajú voľne dostupné užívateľovi tak, ako vznikli počas tvorby mobilnej aplikácie. Reklamy môžu byť rozličných tvarov i veľkostí, rôzne umiestnené i rôznej hodnoty. Výhodou je možnosť presného cielenia reklamy, takže vašim cieľom je vybudovať merateľnú základňu užívateľov mobilnej aplikácie a získať o nich čo najviac informácii. Je dôležité neprehnať počet reklám, pretože príliš veľké množstvo dokáže užívateľa ľahko odradiť.

Sponzorovanie mobilnej aplikácie

Relatívne mladý model, kedy vzniká partnerstvo medzi značkou a spoločnosťou, u ktorej prebiehal vývoj mobilnej aplikácie. Sponzorujúca značka poskytuje užívateľom rôzne výhody (zľavové kupóny, bonusové body a pod.), keď splnia určité aktivity. V mobilnej aplikácii sa nevyskytuje tradičná reklama, ale všetky reklamné aktivity sú včlenené do funkcie aplikácie. Tvorca mobilnej aplikácie získava podiel na výnosoch po tom, ako sú rôzne odmeny uplatnené užívateľom.

Nákupy v mobilnej aplikácii

Na základe tohto modelu sú užívatelia schopní využívať mobilnú aplikáciu zdarma, no majú možnosť dokúpiť si ďalšie voliteľné funkcie či nástroje. Už počas vývoja mobilnej aplikácie je zabezpečená motivácia užívateľa rozširovať množstvo funkcii, keďže sa mu tým zlepšuje zážitok z užívanie aplikácie. Najčastejšie sa s týmto model môžeme stretnúť v herných mobilných aplikáciách.

„Freemium“ mobilná aplikácia

Mobilnú aplikáciu s názvom „Freemium“ charakterizujeme ako aplikáciu, ktorá poskytuje základný balíček služieb zdarma s možnosťou priplatiť si za prémiové služby. Pre spoločnosť, ktorá zabezpečuje tvorbu mobilnej aplikácie predstavuje možnosť, ako ohúriť užívateľa. Príkladom môžu byť aplikácie ako Spotify alebo Dropbox, ktoré užívatelia môžu využívať bezplatne, no majú možnosť priplatiť si za extra priestor či aplikáciu bez reklám.

Odbery obsahu mobilnej aplikácie

V tomto modeli užívatelia platia za prístup k obsahu na konečnú, ale obnoviteľnú dobu. V mnohom sa podobá na model Freemia, ale skôr sa zameriava na skrývanie obsahu. Už počas vývoja mobilnej aplikácie je potrebné myslieť na neustálu potrebu aktualizácie obsahu, aby užívatelia pokračovali v odbere. Mnohé mobilné aplikácie ponúkajú zľavy na ďalšie predplatné, čo je výhodou pre obe strany.

Hoci sme sa sústredili na modely, kedy je možné získať mobilnú aplikáciu zdarma, stále je tu možnosť spoplatniť jej stiahnutie. Všetko záleží na množstve prostriedkov investovaných do rozvoja mobilnej aplikácie, jej funkciách a obsahu. Jedno je ale jasné – výhodné je zvážiť tvorbu mobilnej aplikácie i pre váš biznis.

Foto: pixabay.com