Tipovanie handicapov je veľmi populárne, pretože umožňuje si staviť na jasných favoritov zápasu za atraktívne kurzy. Využíva sa pri všetkých športoch a patrí k odvodeným stávkam, ktoré sa v ponuke stávkových kancelárii vyskytujú so železnou pravidelnosťou.

Ukážkový príklad z anglickej Premier League

Handicap predstavuje druh stávky, pri ktorom je outsiderovi duelu pridelený virtuálny náskok, respektíve sú favoritovi akoby odpočítané nejaké body alebo góly. Ako dovysvetlenie nám poslúži predvčerajší zápas anglickej Premier League, v ktorom FC Liverpool na tradičný Boxing day rozdrvil poslednú Swansea City 5:0. Na Tipsport.sk ste si mohli staviť na jeho víťazstvo za kurz 1,13, no efektívnejšie bolo zvoliť stávku handicap -4,5 s parádnym kurzom 7,88. Samozrejme, po vojne je každý generál, no víťazstvo aspoň o tri góly s kurzom nad 2,15 sa určite dalo očakávať.

Ázijský handicap ponúka dve možnosti tipu

Vo svete tipovania poznáme dva základné druhy handicapov – európsky a ázijský. Kým pri tom európskom máte možnosť výberu z troch stávok 1,X,2, pri ázijskom handicape sa musíte uspokojiť so stávkami na výhru domácich a hostí. Ázijský handicap má tvar -1,5, čo znamená, že domáce mužstvo musí vyhrať minimálne dvojgólovým rozdielom.

Samozrejme, handicap nemusíte využiť len v prípade, že si myslíte, že favorit vyhrá vysokým rozdielom. Ak predpokladáte, že zdanlivý outsider bude hrýzť a prehrá najviac o gól, tak si zvoľte ázijsky handicap +1,5. Demonštrovať to môžeme napríklad na poslednom zápase SSC Neapol s kapitánom Marekom Hamšíkom. Ak ste pridali na svoj tiket stávku „Sampdoria +1,5“, tak vám tip vyšiel napriek jej prehre 2:3.

Ďalšie podoby ázijského handicapu

Ázijské handicapy majú aj ďalšie dve, trošku komplikovanejšie podoby. Tou prvou je handicap -1, respektíve +1. Keďže je vylúčená možnosť staviť si na remízu a zápas by skončil presne jednogólovým triumfom favorita, tak síce nič nevyhráte, ale zároveň sa vám vráti vklad.

Druhou formou sú tzv. štvrtinové handicapy -1,25 alebo -1,75. Pri handicape -1,25 vyhrávate vtedy, ak favorit zápasu vyhrá aspoň o dva góly. Ak vyhrá len o gól, strácate polovicu vkladu a ak sa mu nepodarí ani len triumfovať, prichádzate o celý vklad. Stávka +1,25 má zrkadlové pravidlá.

Ak si myslíte, že favorit zápasu vyhrá aspoň o tri góly, môžete zvoliť ázijský handicap -1,75 alebo -2,5. Prvý spomínaný je o niečo istejší. Pokiaľ by totiž zápas skončil len dvojgólovým rozdielom v prospech favorizovaného tímu, tak neprídete o celý vklad, ale len o jeho polovicu.

Foto: pixabay.com