greeceAk sa povie Grécko, určite viacerým z nás sa v podvedomí vynárajú asociácie súvisiace s krásnou letnou dovolenkou pri mori a relaxom pod palmami s drinkom v ruke. Leto je ešte ďaleko, no to neznamená, že svoju tohtoročnú dovolenkovú destináciu si nemôžete vybrať v predstihu. Ak ste už boli na dovolenke v Grécku, nezúfajte, do tejto dych vyrážajúcej krajiny nie je na škodu zavítať aj po tisíci ráz. Grécke ostrovy rozhodne nepôsobia, akoby ich jedna mater mala, teda každé grécke zrniečko piesku je výnimočné a ničím nenahraditeľné. Krása je subjektívna, preto je náročné zovšeobecňovať, ktorá pláž je atraktívnejšia a ktorá dovolenková destinácia ako vystrihnutá z rozprávky.

Dovolíme si tvrdiť, že pri pohľade na grécky ostrov Kefalónia sa aj tým najväčším skeptikom rozžiaria oči a dovolenku v tejto časti zeme si nebudú vedieť vynachváliť. Prečo? Pretože Kefalónia ihrá farbami, prírodnými scenériami a historickými skvostami. Ostrov nie je žiadnym zrnkom v kope piesku, neoboplávate ho jedným nádychom, pretože ide o najväčší Iónsky ostrov. Nachádza sa medzi Lefkadou a Zakynthosom a jeho pomenovanie nesie v preklade význam “ostrov s hlavou“. Ozajstných hláv je na ostrove pomerne dosť, keďže vás na ňom privíta takmer 45 tisíc ostrovanov.

Kefalónia podobne ako viaceré grécke ostrovy hýri kontrastmi, ktoré upriamujú pozornosť každého zvedavého turistu. To znamená, že počas dovolenky v Kefalónii si nebudete len tak znudene váľať šunky na pláži, ale na nohy vás postaví jej unikátne prostredie. Je pravdou, že azúrové more je naozaj azúrové a piesok žiari dostrieborna, no túto dovolenkovú idylku vám ohrozia vysoké strmé pohoria a lesy. Rozhodne by sme nadšeným turistom neodporúčali ležať pod skalnými útesmi, pretože často po nich pobehujú kozy, ktoré svojimi splašenými pohybmi neraz spôsobujú uvoľnenie skál. Okrem kôz na vás v Kefalónii čaká množstvo úzkych kľukatých cestičiek, na ktorých sa budete cítiť, akoby ste kráčali do samého neba.

Kefalónia nepatrí len k takým bežným dovolenkovým destináciám, v ktorých sa dá len vylihovať na pláži, pretože turistov si dokáže získať aj svojím kultúrnym bohatstvom. Možno tu obdivovať starobylé antické či benátske hradby, unikátne kostolíky či kláštory. V Argostoli, hlavnom meste ostrova, by ste nemali vynechať návštevu kamenného mosta Drapanu alebo získať informácie o tajuplnej Kunopetre, teda skale v mori, ktorá sa pravidelne pohybuje. Kefalónia je jednoducho zázračná!

Foto: pixmac.sk, Elisa Triolo – flickr