Podnikanie na vlastnú päsť je snom mnohých. Veď kto by nechcel v práci rozhodovať sám sa seba, nemusieť sa radiť a počúvať názory ostatných spolupracovníkov či nadriadených a zarábať naozaj podľa vlastných zásluh? Predstava krásna, no treba si uvedomiť, že aj za úspešných podnikateľom stojí kopec driny, námahy a ťažkostí. Podnikanie nie je vždy med lízať, preto si ešte pred jeho rozbehnutí urobte potenciálny rozpočet v spojitosti s vašimi finančnými možnosťami.

Nemalo by sa vám stať, že už po tom, čo rozbehnete spoločnosť, si uvedomíte, že ste zabudli na ďalšie nevyhnutné výdavky, s ktorými ste nerátali a ktoré zapôsobia na váš firemný rozpočet. Je predpokladom, že na začiatku nebudete mať dostatočne vysoký kapitál a zdrojom vašich peňazí bude rýchla pôžička. Preto si sadnite za počítač a všetko si zapíšte, dobre prerátajte, aké budú vaše mesačné náklady na podnikanie a koľko vôbec potrebujete.

Písanie na klávesnici

Zahrňte do svojho rozpočtu náklady na spotrebný materiál, výrobné stroje, technické vybavenie, zariadenie kancelárie, prenájom priestorov či na výplaty zamestnancov. Dobre si prechádzajte jednu položku za druhou a skúste sa poradiť s niekým skúsenejším, pretože sa vám môže stať, že na také menej viditeľné, no stále podstatné veci, môžete zabudnúť. Veď výdavky na vysokozdvižný vozík či paletové váhy môžu tiež v rozpočte zavážiť.

Dôležitou súčasťou vášho podnikania môže byť aj spôsob prepravy tovaru ku svojim spotrebiteľom alebo sprostredkujúcim osobám. Samozrejme, podmienky si môžete zvoliť a nastaviť tak, aby vyhovovali vám. Avšak, nezabudnite si ich určiť už na začiatku, aby nevznikol problém. Taktiež podľa predmetu podnikania si budete musieť zabezpečiť či už väčší osobný automobil alebo nákladné vozidlo. So všetkým treba rátať ešte predtým, ako sa vôbec do podnikania pustíte a neboli ste prekvapený z toľkých nečakaných výdavkov.

Foto: pixmac.sk, Dave Dugdale – flickr