bytPoznáte to, bývate v paneláku a vždy, keď počujete hučať vysávač, hádať sa susedov, klepať rezne, skákať práčku, spomeniete si na Müllerovu pesničku Po schodoch a máte pocit, že poznáte susedov lepšie ako svoju dlaň. Nuž, keď sa paneláky stavali, nemyslelo sa veľmi na to, že susedia budú počuť každé šuchnutie, dôležité bolo, aby mladé rodiny mali kde bývať, čo tam po súkromí. Lenže teraz nás pokoj, ticho a súkromie zaujímajú. Čo v takom prípade, keď nechceme v nedeľu o desiatej počuť susedovu práčku? Odhlučnenie bytu je najlogickejším riešením.

Rajský pokoj vďaka izolácii

Čo to je? Na podlahu, strop a steny sa vám nainštalujú izolácia zložená z viacerých vrstiev, ktorá zníži mieru hluku. Záleží na vás, či sa rozhodnete pre dvoj či trojvrstvovú izoláciu. Pri trojvrstvovej izolácii sa bude hluk slabší až o 80 %, čo je číslo ako zo sna. Ako to funguje? Jednoducho a účinne, na steny sa nainštalujú vrstvy z rôznych materiálov – špeciálne dosky, špeciálna akustická pena, špeciálne textílie. A nezmenší sa mi byt? Zmenší, ale iba kúsok – o 2 – 4,7 cm, záleží od toho, pre ktorú zvukovú izoláciu sa rozhodnete.

Iba to, čo potrebujete

Nemusíte odhlučňovať celý byt a dokonca ani všetkých 6 „stien“ na izbe. Doma hráte na bicie? Nemusíte izolovať celý byt, stačí, keď si odhlučníte iba jednu izbu, v ktorej cvičíte. Máte izbu v rohu paneláku a pod oknami hlučnú cestu? Odhlučnite si iba tie dve steny, ktoré sú orientované smerom von.

Prečo sa to oplatí?

Budete mať pokoj vy a aj vaši susedia od vás. Win-win situácie pre obe strany. Zamračené tváre na chodbe po žúre do rána vystriedajú dobre vyspaté tváre. Nič nie je horšie, ako si rozhádať polovicu svojich susedov a nie je nič lepšie, ako mať dobré susedské vzťahy. Preto, keď viete, že ste hlučný, mali by ste si udobriť susedov zvukovou izoláciou.

Foto: pixmac.sk, Sergiobanks – flickr