Zmeny počasia vplývajú na náš organizmus, my si to ani neuvedomujeme až do chvíle, keď príde zdravotný problém a prestanete sa cítiť v poriadku. Chýba nám dostatočné množstvo vitamínov, čo pomerne dosť často podceňujeme a snažíme sa zachrániť až vo chvíli, keď je neskoro. Úplne najbežnejším príznakom prechodu z jesene do zimy je nádcha, ktorá sa zjaví z ničoho nič, no zbaviť sa jej dá poriadne zabrať. Poznáte triky na zbavenie sa nádchy?

Naparovanie

Nádcha nie je zdravotný problém, s ktorým by ste nevedeli fungovať v práci či vykonávať svoje domáce povinnosti, ba dokonca si môžete aj zacvičiť. Čo už je nepríjemnejšie, je neustály pocit tečúceho nosa a potreba pravidelného smrkania. V noci sa vám pri spánku môže ťažšie dýchať a tým pádom sa veľmi nevyspíte. Najosvedčenejším spôsobom na vyliečenie nádchy je naparovanie. Navarte si harmančekový čaj alebo do horúcej vody nasypte himalájsku soľ, dajte si na hlavu uterák a poriadne dýchajte nad výparmi.

Recepty od babičky

Skvelým tipom je aj eukalyptová vôňa, ktorá vám dutiny poriadne prečistí a uvoľní. Ak vám vadí takýto vlhký vzduch, skúste biolampu. Okrem naparovania si spravte silný zázvorový čaj, ktorý vám vyštípe bacilov. Dajte si k tomu horúci kúpeľ a zvýšte príjem vitamínu C, a to či už vo forme rozpustných tabliet vo vode, alebo vo forme ovocia. Nezabudnite sa časté vetranie a príjem čerstvého vzduchu a ak máte možnosť, oddýchnite si v posteli napríklad pri dobrom filme či s knihou v ruke.

Na potlačenie nádchy pomáhajú aj nosné kvapky, avšak s tými opatrne, pretože sú návykové a vy si určite nechcete vybudovať zlozvyk kvapkania do nosa aj v čase, kedy to vôbec nepotrebujete. Pred spaním je to však úplne v poriadku. Uvoľníte si dýchacie cesty a bez problémov zaspíte. Nezabúdajte však, že aj liečenie nádchy si vyžaduje svoj čas. Je veľmi málo pravdepodobné, že by ste sa jej zbavili za jeden deň.

Foto: pixabay.com