Monitor, maturity, skúškové. Ku koncu roka sú vystresovaní žiaci na všetkých školách. Chcete vedieť, ako by ste sa mali učiť lepšie a efektívnejšie? Čítajte ďalej!

Ani efektívne, ani správne, ani rýchle – 24 hodín nepretržitého študovania nie je plusom, ako si mnohí myslia. Pokiaľ sa budete učením týrať celý deň, v konečnom dôsledku môžete vedieť omnoho menej, než spolužiak, ktorý sa učil o viac ako polovicu menej. Chcete ale poznať triky ako sa učiť čo najlepšie?

Jedlo

Veľmi veľa študentov zabúda na raňajky. Ak patríte k nim a na jedlo si ráno čas skoro nikdy nenájdete, oberáte sa o kreativitu, ktorú v nás raňajky prebúdzajú. Je dokázané, že kreativita dosahuje svoju najvyššiu úroveň práve v ranných hodinách.

Odporúčame si navyše ráno na tanier nachystať bielkoviny – proteíny vás počas dňa ochránia pred nepríjemnými bolesťami hlavy.

Veľmi dôležitá časť je aj obed. Tvrdí sa, že čím viac sa naješ, tým ti bude lepšie páliť – je to však absolútny nezmysel. Takisto by ste si mali dávať pozor čo jete – ťažké jedlo plné tuku vás totiž skôr utlmí a po veľmi sýtom obede dáte pred učením skôr prednosť dlhému spánku, po ktorom na učenie čas už nezostane.

Špeciálnym trikom je gingko biloba! Túto rastlinu po celom svete stáročia používajú ako výživový doplnok. Výskumy ukázali, že jej užívaním sa znižuje strata pamäti a účinne zvyšuje schopnosť zapamätania si nových údajov. A to by sa študentom veru mohlo hodiť!

Pohyb

Veľmi dôležitá súčasť učenia. Je priam nevyhnutné, aby ste sa pred a počas učenia zbavili stresu a nervozity, k čomu poslúži práve pohyb – zmena polôh tela. Krátka vychádzka na vzduch vám môže len pomôcť . Rovnako tak, ak pri učení sedíte, hýbte striedavo nohami.

Nedostatok pohybu totiž brzdí krvný obeh, čím sa znižuje aj schopnosť koncentrácie.

Rovnako ako pohyb je však dôležitý aj spánok

Nebojte sa zdriemnuť si a najmä počas noci spať o čosi dlhšie – odporúčaných je 8 hodín, každý však potrebuje zladiť svoj vlastný biorytmus. A ten máme každý iný.

Striedanie

Nezabudnite, že je potrebné striedať predmety a neučte sa stále to isté. Študujte hodinu matematiku a potom ďalšiu hodinu cudzí jazyk, následne znovu niečo iné. Povzbudíte tým svoj mozog novými impulzmi.

Na záver sme pripravili niečo pre maturantov

HARMONOGRAM DŇA ŠTUDENTA POČAS AKADEMICKÉHO TÝZĎŇA

6:00 – 6:15 → budíček, ranná hygiena
6:15 – 6:30 → raňajky – doporučujeme najmä ovocie alebo zeleninu či obilniny
6:30 – 8:30 → 1.blok učenia
8:30 – 9:15 → prestávka, doplnenie energie (desiata), prečistenie mysle (prechádzka, vyvenčiť psa, otvoriť okno)
9:15 – 11:15 → 2.blok učenia
11:15 – 12:00 → ľahký obed (žiadne desaťkilové kačky!)
12:00 – 13:30 → oddych (nákup, prechádzka, poobedňajší spánok)
13:30 – 15:30 → 3.blok učenia
15:30 – 17:00 → večera, prechádzka, relax (hudba, tanec), šport (skateboard, bicykel, posilňovňa)
17:00 – 19:00 → opakovanie naučeného učiva
19:00 – 21:00 → oddych, relax, večerná hygiena
21:00 – 6:00 → spánok

Foto: pixabay.com