Spôsobov ako sa naučiť lyžovať je množstvo. Samozrejme na lyžovanie potrebujeme aj lyže a tak pred začiatkom výuky je potrebné si zaobstarať nie len lyže, ale aj lyžiarky, lyžiarske oblečenie ako lyžiarske bundy a nohavice, a všetko, čo je na lyže potrebné. Pre začiatok si však nemusíme zaobstarať nové a tým aj drahšie lyže – ale dobrou voľbou je navštíviť ski bazar. Tam nám školený personál pomôže vybrať tie správne lyže pre nás alebo naše deti.

na lyžovačke

Práve ak chceme naučiť lyžovať deti, je dobré začať už v nízkom veku. Lyžovanie nie je priveľmi náročný šport, ale predsa len budú mať deti pohyb a to ich zdraviu len prospeje. Ideálny vek, kedy začať s výukou detí na lyžovanie sú 3 roky. Vtedy má už dieťa dostatočne vyvinuté končatiny a svalstvo, aby dokázalo na lyžiach udržať rovnováhu. Ideálny spôsob, ako naučiť dieťa lyžovať je lyžiarska škola. Tu školený personál, ktorý sa výučbe začiatočníkov a detí venuje už dlhú dobu naučí naše dieťa, ako správne lyžovať a nevytvorí si tak zlé lyžiarske návyky. Samozrejme dieťa môžete naučiť lyžovať aj sami. V tom prípade si je ale treba pripraviť množstvo času a trpezlivosti, pretože správnemu lyžovaniu sa naučí hlavne cvikom. Základom lyžovania sa väčšinou dieťa naučí už za tri dni. Je to však individuálne podľa schopností dieťaťa aj inštruktora.

Pluhová metóda a vlek

Najlepším spôsobom na začiatok učenia je pluhová metóda. Deti sa na nej naučia ako zvládať klzký terén a postupne sa môžu učiť aj iné metódy lyžovania. Niekedy je orieškom aj lyžiarsky vlek. Väčší problém je to predovšetkým pre malé deti, ktoré musíme naučiť, ako sa na vlek pripojiť, odpojiť a ako sa zviesť až hore. To však nie je vždy jednoduché, hlavne ak majú na sebe hrubú vrstvu oblečenia. Je to však o praxi a časom sa to každé dieťa naučí.

Ak sa rozhodneme na lyžovačku zobrať aj deti, netreba sa báť, že by večer nechceli ísť spať. Lyžovanie je na kondíciu náročný šport a tak má večer každé dieťa už len málo energie. Preto väčšinou zaspia hneď po príchode na izbu.

Ilustračné foto: pixabay.com