Pixmac000083924259Stravovacie návyky ovplyvňujú nielen postavu, ktorá je všetkým viditeľná, ale aj organizmus z vnútra. Na figúre môžeme dôsledky nášho stravovania vidieť, ale nemusíme, nakoľko metabolizmus môže odvádzať skvelú prácu a nezdravá strava sa vám na postave neukáže. Ak je však metabolizmus spomalený a vaše stravovanie nie je založené na zdravom princípe, dôsledky sa dostavia v podobe priberania. Čo je však horšie, nesprávne a nezdravé stravovanie sa najviac odzrkadľuje vnútri tela. Zvýšený cholesterol, zlé krvné testy, nedostatok vitamínov, problémy so žalúdkom a mnohé ďalšie. Ako si môžete zlepšiť stravovanie?

V prvom rade sa presvedčte, že jedlo, ktoré konzumujete, je kvalitné a ešte predtým, ako ho kúpite, si prečítajte jeho zloženie. Vedieť čítať nutričné hodnoty potravín vám pomôže stravovať sa podľa určitých pravidiel. To, že si kúpite napríklad jogurt bez tuku neznamená, že je bez cukru, ktorému sa možno chcete vyhýbať. Ďalšia vec sú alergény. Ak vám niektorá zložka stravy nerobí dobre alebo ste si odsledovali, že sa po nej cítite zle, pozerajte etikety a vyhýbajte sa potravinám s týmito zložkami. Ak sa chcete lepšie stravovať, určite vyhoďte zo svojho jedálnička bielu múku. Keď už, tak úplne. Tento krok je dôležitý, ale zrejme najťažší, pretože ak budete čítať zloženia potravín, zistíte, že je naozaj náročne vyhnúť sa konzumácii múky. Avšak, nie nemožné!

Ďalším krokom k lepšiemu stravovaniu je obmedzenie používania soli. Často je zvykom osoliť hneď, ešte pred ochutnaním. Potraviny samé o sebe obsahujú soľ, nie je potrebné ju ešte pridávať. Ak chcete jedlo dochutiť, zvoľte radšej koreniny. Tie neobsahujú zbytočné prázdne kalórie, vytvoria skvelú chuť a niektoré z nich majú vplyv na zrýchlenie trávenia. Ak hovoríme o lepšom stravovaní, určite treba spomenúť vegetariánstvo či dokonca až vegánsku stravu. Jedálniček, v ktorom nefigurujú žiadne živočíšne produkty, je bohatý na všetky potrebné zložky, dokonca aj proteín a najmä vlákninu.

Ak sa nechcete vzdať živočíšnych produktov, potom skúste aspoň jedlo na celý deň pripravovať doma a nosiť si ho so sebou. Tak budete presne vedieť koľko a čoho ste skonzumovali. Viete si tak ustrážiť nielen nutričné zloženie, ale aj množstvo prijatých kalórií. Môžete sa naučiť variť či už bez oleja, alebo s kokosovým olejom, bez masti za pomoci čistej vody. Všetko je o zvyku, aj varenie, aj stravovanie a chce to čas. Skúste postupne meniť jeden stravovací zvyk za druhým a uvidíte, že sa budete nielen cítiť lepšie, ale aj stratíte kilogramy na váhe.

Foto: pixmac.sk, Satoshi KINOKUNI – flickr